No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rimavskú Seč čaká referendum, o jeho platnosti však rozhodne prokuratúra

11. decembra 2018 |  | |

Rimavskú Seč v okrese Rimavská Sobota čaká pred Vianocami referendum o odvolaní súčasnej starostky Marty Stubendek. Hoci dátum referenda je známy, 22. december, podľa súčasného obecného zastupiteľstva je neplatné ako aj Petícia za vyhlásenie referenda. Posledné slovo by však mala dať prokuratúra v Rimavskej Sobote.

Vyhlásenie referenda o odvolaní starostky žiadalo ešte bývalé obecné zastupiteľstvo. „Vtedy sme na našom zastupiteľstve odsúhlasili referendum. Vytvorili sme aj Komisiu pre miestne referendum,“ povedala pre Rimava.sk bývala obecná poslankyňa Beáta Gaiblová. Uplynulý piatok, 7. decembra, podľa jej slov už rozdávali oznámenia o čase a mieste referenda, hradili to z vlastných zdrojov. Súčasné obecné zastupiteľstvo však na svojom uplynulom zasadnutí, 19. novembra, zrušili miestne referendum, nakoľko je podľa nich v rozpore so zákonom. Taktiež v rozpore so zákonom je aj petícia na vyhlásenie referenda, ktorú koncom októbra podpísalo takmer 600 obyvateľov. Podľa stanoviska komisie zriadenej za účelom preverenia a prešetrenia petície je viac ako polovica podpisov neplatných. „Správne podpisy činia 17,76 %, čo je menej, ako 30 % platných podpisov oprávnených voličov, ktorých v tom čase bolo 1430,“ uvádza sa v stanovisku komisie. Podľa bývalej poslankyne Gaiblovej však podpisy spĺňajú zákonom stanovené predpisy.

A hoci súčasné zastupiteľstvo v obci rozhodlo o neplatnosti referenda ako aj petície, obrátilo sa na okresnú prokuratúru v Rimavskej Sobote. Nasledovalo tak kroky niektorých bývalých poslancov, ktorí taktiež podali podnet na prešetrenie tejto veci. Ako ďalej Gaiblová povedala, hoci čakajú na rozhodnutie prokuratúry, referendum sa uskutoční v stanovený termín. „Budeme ho robiť na vlastné náklady,“ podotkla s tým, že či bude referendum platné alebo nie, bude známe až po rozhodnutí prokuratúry, ktorá by sa mala vyjadriť v lehote do 30 dní od podania podnetu, tá by mala vypršať tesne pred dátumom referenda.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross