No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rokovanie o budúcnosti priemyselného parku Gemer v bývalej ZŤS preložené

24. septembra 2008 |  | 

Poslanci sa na včerajšom rokovaní MsZ zaoberali možnosťou využitia areálu bývalých Závodov ťažkého strojárenstva (ZŤS) v Rimavskej Sobote. O možnosti jeho revitalizácie na priemyselný park Gemer informoval poslancov projektový manažér spoločnosti Capital Partners Consulting Peter Sklenář s projektovým manažérom RMB Production Ladislavom Komiňákom. Podľa Komiňáka sú v rokovaní s dvomi investormi, o ktorých zatiaľ hovoriť nechcel. Ako zdôraznil, táto príležitosť je jedinečná a rozhodnúť sa pre podporu projektu a kofinancovanie treba čím skôr. Najbližšia možnosť podania žiadosti o podanie nenávratného finančného prostriedku (NFP) z fondov Európskej únie, o ktorú môže požiadať mesto, je do 17. októbra.

Poslanci včera viedli k tomuto bodu jednu z najdlhších rozpráv a tá vyústila do jeho stiahnutia z rokovania z dôvodu nejasností, týkajúcich sa najmä financovania projektu. Medzi najväčších oponentov patril poslanec Peter Gulik, Pavel Brndiar, Ján Čeman a Magdaléna Valušová, podľa ktorej spoločnosť dáva málo garancií pre úspešnú realizáciu projektu. "Netvrdím, že by sme tento návrh nechceli, ale potrebujeme mať konkrétne čísla," vyjadril sa Brndiar.

Poslanci sa zhodli na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá bude rokovať o nových podmienkach s vlastníkom areálu. Nový návrh bude predložený na pondelkové pokračovanie rokovania MsZ.

Projekt revitalizácie areálu ZŤS počíta so sumou približne 334 mil. korún (11 086 768.90 € ), kde na rekonštrukciu by malo ísť takmer 130 mil. (4 315 209.45 €) a na odkúpenie areálu viac ako 200 mil. korún (6 638 783.77 € ). Mesto by sa malo o ne uchádzať cez ministerstvo hospodárstva z fondov Európskej únie (EÚ). Kofinancovanie projektu vo výške 5 percent predstavuje 16,7 mil. korún (554 338.45 € ). Podmienkou uchádzania sa o NFP je, aby mesto bolo vlastníkom areálu ZŤS. S terajším vlastníkom spoločnosťou Ardbeg Consulting by malo uzavrieť zmluvu o budúcej kúpnej zmluve.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross