No active "ca-sidebar-197687" sidebar

RONTOUKA: Folklórne slávnosti sa blížia, pozrite si aký bude program

perex-rontoukaHoci jún je len na svojom začiatku, jeho posledný víkend je odmysliteľne spájaný s tradičným podujatím Gemersko – malohontskými folklórnymi slávnosťami, ktoré nesú názov po typickom klenovskom tanci Rontouka. Už po 38-krát sa uskutočnia v obci Klenovec, a to od piatka, 24. až do nedele, 26. júna. Pre návštevníkov pripravili organizátori množstvo scénických programov i sprievodných podujatí, čím chcú spríjemniť chvíle pri tradíciách našich predkov od najmenších až po tých skôr narodených. „Pozývame tak všetkých priaznivcov folklóru na sviatky ľudovej hudby, spevu, tanca, ľudových remesiel, gastronomických špecialít,“ povedala pre Rimava.sk Stanislava Zvarová, dramaturgička slávností.

Okrem toho si návštevníci budú môcť pozrieť výstavy venované významným osobnostiam regiónu. „A to rezbárske umenie Dušana Šarkana a remeslá zaznamenané fotografom Kolomanom Zúrikom, čím si chceme pripomenúť významné osobnosti regiónu a vzdať úctu im a ich dielu,“ priblížila a dodala, že pre návštevníkov pripravujú aj ukážky tradičných ľudových remesiel na Jarmoku remesiel a tvorivých dielňach a zároveň chcú poukázať na tradičný spôsob stravovania našich predkov a prezentovať tradičnú kuchyňu.

Úvod piatkových scénických programov bude ako prvým podľa Zvarovej patriť najmladším účinkujúcim detským folklórnym kolektívom z regiónu, a to v programe Na pažiti v réžii Jaroslava Piliarika a manželov Blahutovcov. „Po siedmykrát uvedieme komorný program pod názvom Roztratené zrnká, v ktorom Vám predstavíme ľudí, kultúrne a prírodné dedičstvo obcí Muráň, Muránska Lehota, Muránska Dlhá Lúka a Muránska Huta,“ poznamenala Zvarová, podľa ktorej tento program vzniká na základe terénneho výskumu tímu, v ktorom okrem nej samotnej je aj Alena Ďurkovičová a Jaroslav Zvara. Piatkový večer bude pokračovať vystúpením domáceho Folklórneho súboru Vepor z Klenovca a po ňom temperametnými východoslovenskými piesňami v podaní Muziky Milana Rendoša z Košíc.

„Keďže 24. jún je spojený s menom Ján, náš večerný program je venovaný zvykom letného slnovratu a jánskym zvykom, pod názvom Jánska noc má svoju moc,“ uviedla Zvarová, ktorá tento program bude mať v réžii spoločne s Romanom Malatincom. Ako spomenula v programe sa predstavia folklórne súbory Vepor z Klenovca, Detva z Detvy, Hrochoťan z Hrochote, Marína zo Zvolena, Považan z Považskej Bystrice, bratia Štefánikovci z Nimnice, fujaristi Milan Katreniak z Tisovca, Dušan Ceber z Rimavskej Soboty, gajdoš Drahomír Daloš z Lehoty pod Vtáčnikom, Alexander Ladziansky z FS Sitňan z Banskej Štiavnice. Záver prvého večera slávností bude patriť interaktívnemu zapojeniu návštevníkov s účastníkmi do programu Na Jäna, na Jäna. „V programe zároveň zaznejú balady o otváraní sa pokladov na Jána a liečivých rastlinách, ktorých výrazný účinok má práve na Jána. V tento deň majú nositelia mena Ján vstup na podujatie zdarma,“ podotkla Zvarová.

V sobotu, 25. júna, bude podujatie pokračovať od 10:00 hod., a to otvorením dvorov, Jarmoku remesiel, tvorivých dielní. „Aj v tomto roku pokračujeme 26. ročníkom prehliadky Klenovská heligónka, kde svoje umenie budú prezentovať heligonkári takmer z celého Slovenska,“ povedala dramaturgička, podľa ktorej rovnako aj tento rok nebude chýbať úspešný sprievodný program Śo dobryho na jarmoku, kde návštevníci získajú informácie o tradičných remeslách a remeselných majstroch, taktiež si pochutnajú aj na tradičných jedlách z jednotlivých dvorov. Pre návštevníkov pripravujú organizátori aj ukážku spracovania ľanu, pradenia, tkania Od ľanu po plátno v podaní Ľubky Žilkovej z Kokavy nad Rimavicou a Od ovečky po gubu v podaní Jána Fottu z Klenovca.

„Ján Keresteš a Karol Herian v spolupráci s regionálnymi producentmi predstavia význam mlieka a mliečnych výrobkov na ľudský organizmus. Liečivé rastliny a ich účinky bude prezentovať Zuzana Homolová z Levoče,“ opísala dramaturgička, podľa ktorej v tvorivých remeselných dielňach pod názvom Detičky poďte do dielničky si budú môcť vyskúšať rôzne remeselné techniky aj tí najmenší. Ako spomenula, chvíle im spríjemnia detské folklórne kolektívy Zrkadielko z Hnúšte, Ratolesť z Detvy a Lykovček z Revúcej. Podľa jej slov začiatok popoludnia bude patriť ľudovej piesni, kde sa návštevníci a účastníci budú mať možnosť naučiť pieseň spolu s Folklórnou skupinou Levenda z Muráňa. V tanečnej škole z Klenovca s názvom Daś fajnovô sa návštevníci aj účastníci slávností naučia typické klenovské tance Židovka, Kačingató, Tá Mariška a Kyslie kromple. „Už tradične účastníci festivalu sa prezentujú nielen v scénických programoch, ale ukážu aj svoju šikovnosť, a to v súťažiach pod názvom O starostkin dukát,“ uviedla a doplnila, že sobotňajšie scénické programy bude otvárať hosť slávností, Folklórny súbor Považan z Považskej Bystrice.

Za ním sa podľa Zvarovej predstavia ľudové hudby v súťažnom programe Drótova nôta, na počesť klenovského primáša Imricha Oláha Drótu. „Zahraničným hosťom je Folklórny súbor Ipoly z Mihálygerge z Maďarska, ktorý sa predstaví spolu s ľudovou hudbou Túcsök,“ podotkla dramaturgička, podľa ktorej ďalší program, Od jari do jesene, bude zameraný na pracovné činnosti a zvyky počas letného obdobia, predstavia sa v ňom kolektívy z okresu Revúca - Folklórna skupina Zpod Kohúta z Muránskej Zdychavy, Levedna z Muráňa a Folklórny súbor Lykovec z Revúcej, z Horného Gemera sa predstaví Folklórna skupina Hôra z Rejdovej a región Hont budú prezentovať FS Hont z Krupiny a sólisti z FS Sitňan z Banskej Štiavnice.

Večerný program bude patriť jubilujúcim kolektívom z okresu Rimavská Sobota, konkrétne 45-ročnému FS Rimavan z Rimavskej Soboty, 30-ročnej Folklórnej skupine z Tisovca, 30-ročnému Folklórnemu súboru Sinec z Hnúšte v podaní Mužskej speváckej skupiny Húžva a Ženskej speváckej skupiny Skaliny a 45-ročnému Folklórnemu súboru Vepor z Klenovca. „Ďalším jubilantom bude 50-ročný Folklórny súbor Marína zo Zvolena, ktorý pozdravia návštevníkov svojim profilovým programom,“ ozrejmila a zároveň poznamenala, že sobotňajší večer ukončí Poddukeľský umelecký ľudový súbor PUĽS z Prešova s programom Návraty.

V nedeľu, 26. júna, sa 38. ročník Gemersko – malohontských folklórnych slávností Klenovská Rontouka ukončí hudobno – speváckym programom Ženy v podaní Ženskej speváckej skupiny Marína zo Zvolena, v réžii Andrei Jágerovej, ktorý bude uvedený v kostole ECAV v Klenovci po Službách Božích.

Organizátorom podujatia je Gemersko – malohontské osvetové stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja, Obec Klenovec, Občianske združenie RODON Klenovec a Matica Slovenská.

Tento projekt finančne podporil Fond na podporu umenia, Banskobystrický samosprávny kraj, Obec Klenovec, Občianske združenie RODON Klenovec z 2% dane, Matica slovenská.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmenu programu.

Zdroj: Rimava.sk (Rimava.sk je mediálnym partnerom podujatia) FOTO: GMOS
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross