No active "ca-sidebar-197687" sidebar

RONTOUKA: Folklórne slávnosti tento rok zamerané na regrútske zvyky a vojenské udalosti

Gemersko-malohontské folklórne slávnosti pod názvom Klenovská Rontouka sa pomaly blížia. V poradí 39. ročník privíta milovníkov tradičnej ľudovej kultúry 23. – 25. júna v Klenovci. Okrem spoznania tradičnej ľudovej kultúry nášho regiónu je tohtoročná dramaturgia slávností zameraná na regrútske zvyky a vojenské udalosti.

Organizátori si pripomenú aj osudy Klenovčanov, ktorí svoj domov našli aj na Podkarpatskej Rusi, kde si založili Nový Klenovec a pred 70 rokmi sa vrátili na Slovensko. „Pripomenieme si významného slovenského choreografa, folkloristu, rodáka z Muránskej Lehoty, Mikuláša Senku,“ priblížila Stanislava Zvarová z Gemersko – malohontského osvetového strediska, ktoré spoločne s obcou Klenovec, Rodon Klenovec a Maticou slovenskou organizujú Klenovskú Rontouku.

Podľa Zvarovej slávnosti návštevníkom ponúkajú zaujímavé scénické programy, jarmok remesiel, dvory, výstavy, malé scénické programy, gastronomické a iné špeciality z regiónu, tiež interaktívne sprievodné podujatia, ako školu spevu, tvorivé remeselné dielne. Ako ďalej poznamenala, autori programov, dvorov slávností sa zamerali na prezentáciu tradičnej ľudovej kultúry hlavne Gemera – Malohontu z okresov Rimavská Sobota a Revúca. „Hosťami podujatia budú folklórne kolektívy: Dratvárik zo Slovenskej Ľupče, Vršatec z Dubnice nad Váhom, Gymnik z Bratislavy, Vranovčan z Vranova nad Topľou, Bazalička z Plachtiniec – Príbeliec, sólisti z Podpoľania, Horehronia, Vojvodiny, Ruskej Federácie,“ ozrejmila Zvarová.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na špeciality z dvorov, a to z Klenovského, Francúzskeho, Hrnčiarskeho z Hrnčiarskych Zalužian, Chovateľského, Štrúdľového či z dvora Na Ráztočnom. Tento rok sa predstaví aj jubilejný 10-ty Drobnochovateľský dvor, na ktorom budú chovatelia vystavovať králiky, hydinu, holuby a exoty s možnosťou ich zakúpenia. Navštíviť ho môžete v areáli Špeciálnej základnej školy v Klenovci, a to v piatok,23. júna od 16 do 21:00 hod a v sobotu 24. júna od 9:00 do 21:00 hod. Nebudú chýbať ani výstavy, na ktorých sa viac dozviete o rezbárstve, výrobkov z ovčej vlny a pripravená bude i výstava Šúpolienky Evy Dolinajovej z Tisovca či autorská výstava učiteľky, spisovateľky, rezbárky maliarky Evy Wilson z Revúckej Lehoty,ktorú pripravila Anetta Cvachová. „V sále Kultúrneho domu bude nainštalovaná výstava pod názvom SNP, ktorú zapožičalo Múzeum SNP z Banskej Bystrice,“ doplnila Zvarová a dodala, že bude sprístupnená i Tradičná izba - zrekonštruovaný domček blízko námestia a v ZŠ s MŠ Vladimíra Mináča bude sprístupnená Pamätná izba Vladimíra Mináča a tradičná izba.

Ani tento rok nebude chýbať komorný program Roztratené zrnká. V tomto roku Vás organizátori zavedú do obcí Teplý Vrch, Budikovany, Pápča a Drienčany. Priestor, a to už po 27-krát dostanú na Rontouke heligonkári z celého Slovenska.

Program 39. ročníka Gemersko-malohontských slávností, Klenovská Rontouka je naozaj bohatý. Počas troch júnových dní si z neho vyberie určite každý. Zažijete nielen spev a tanec, ale ochutnáte aj rôzne špeciality nielen z regiónu a v neposlednom rade sa dozviete viac o živote obyvateľov Gemera a Malohontu. Tak termín 23. až 25. jún si určite zapamätajte, pretože tieto tri dni budú patriť nielen folklóru, ktorý je v regióne bohatý, ale aj tradíciám našich predkov.

Zdroj: Rimava.sk (Rimava.sk je mediálnym partnerom podujatia)
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross