No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ROVŇANY: Sociálny podnik BBSK vlani poskytoval prácu 10 ľuďom, z toho väčšine znevýhodnených

ROVŇANY – Dokopy desať ľudí bolo v roku 2020 zamestnaných v sociálnom podniku Agro – drevinový ekosystém BBSK v Rovňanoch v okrese Poltár. Vyplýva to z výročnej správy podniku, ktorú vypracoval jeho konateľ Milan Vaňo.

Pozitívny sociálny vplyv podnik meria percentom zamestnaných znevýhodnených a zraniteľných osôb, ktorý v roku 2020 dosiahol 60 percent celkového počtu zamestnancov. V priebehu uvedeného roka podnik zamestnal štyroch zamestnancov z radov znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie a jedného zamestnanca, ktorý plní úlohu mentora,“ konkretizoval Vaňo.

Dodal, že v júli 2020 zamestnanci sociálneho podniku uskutočnili zber prvej úrody cesnaku, ktorý bol v novembri 2019 vysadený na rozlohe zhruba 0,8 hektára. „Podnik vypestoval v priebehu roka 2020 cca 3,4 tony cesnaku, ktorý bol opätovne vysadený z dôvodu pretrvávajúcej epidemiologickej situácie a uzatvorenia školských zariadení, do ktorých mal byť distribuovaný,“ vysvetlil konateľ.

Článok pokračuje pod reklamou


Popri pestovaní cesnaku sa zamestnanci sociálneho podniku starajú aj o ovocný sad. Podľa Vaňa bol v Rovňanoch vysadený pred 70 rokmi s pôvodnými odrodami jabĺk a hrušiek. Kedysi v sade fungovala aj genetická šľachtiteľská stanica, posledných 20 rokov sa však oň nikto nestaral.

Zamestnanci a študenti zo Spojenej školy Poltár tu začali spolu s odborníkmi s omladzovacím rezom, ktorý bol pre obnovu stromov nevyhnutný. Zamestnanci ošetrili 700 stromov a na jeseň 2020 vysadili ďalších 560 stromov pôvodných odrôd,“ načrtol Vaňo s tým, že v októbri 2020 pribudlo v okolí sadu aj pletivo, ktoré ho chráni pred divou zverou.

Vďaka dotáciám bolo v priebehu roka zlepšené vybavenie sociálneho podniku novými strojmi a vybudovaný bol tiež zberný systém na zadržanie zrážkovej vody v objeme 20 500 litrov v podzemnej nádrži. V novembri 2020 bola na území veľkého sadu osadená včelnica. „Je cestou k obnove tradície chovu, prinavráteniu pozitívnych vplyvov včelstiev na vidiecku krajinu a zároveň podpory tradície včelárenia,“ doplnil konateľ.

Sociálny podnik svoju obchodnú činnosť vykonáva primárne v oblasti poľnohospodárskej výroby a produkcie, poskytovania služieb v poľnohospodárstve, záhradníctve, lesníctve, ako aj v spracúvaní a distribúcii výrobkov z poľnohospodárskej, záhradníckej a lesníckej výroby.

Foto: ilustračné, Pixabay.com


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross