No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rozhľadňa regiónu aj medzi Naj vyhliadkovými vežami na Slovensku

Hoci región Gemer-Malohont má zo svojej prírody čo ponúknuť aj v tej takpovediac „ľudskej“ výške, predsa väčšina z nás nepohrdne pozrieť sa na okolie zo vtáčej perspektívy. A snáď niet lepšieho prostriedku ako sú rozhľadne, ktorých v regióne máme niekoľko. Vedeli ste, že jedna z nich je aj medzi tými najkrajšími na Slovensku? Zhodlo sa na tom viacero internetových portálov, ktoré ju zaradili medzi 10 naj rozhľadní na Slovensku. Kritériá však neboli striktne dané, rozhodovali iba ľudia a ich hlasy. A ktorá to je?

Ešte predtým si však priblížme i ďalšie rozhľadne v Gemer-Malohonte, z ktorých je rovnako dychvyrážajúci výhľad. Poďme od tých „najmladších“. Medzi ne patrí vyhliadková veža Tomášov vrch v obci Tachty na juhu Rimavskosobotského okresu. Ako povedal pre Rimava.sk starosta obce Július Molnár, s prácami začali v mesiaci apríl, pri príležitosti Dňa Zeme. Oficiálne približne 11-metrovú rozhľadňu otvorili v auguste a podľa starostu pri priaznivom počasí vidieť aj Kráľovú hoľu, Vysoké Tatry, rovnako i okolité obce až do Maďarska.

Ďalšia najmladšia je na severe regiónu. Neďaleko Salaša Zbojská vyrástla štvorhranná vyhliadková veža s kaplnkou a poskytuje výhľad na sedlo a masív Fabovej holi. Veža má tri poschodia, sú v nej uložené starožitnosti a vypreparované zvieratá. Bola postavená cez projekt Rozvoj ochrany prírody a chránených území v slovenských Karpatoch. Financie poskytlo Švajčiarsko prostredníctvom svojho finančného mechanizmu.

Cestou zo Salaša Zbojská sa oplatí zájsť i nad obec Klenovec. Na Laze Slopovo v lete 2015 oficiálne otvorili viac ako 9-metrovú rozhľadňu. Ako na otvorení povedala starosta Klenovca Zlata Kaštanová, s prvotnou myšlienkou výstavby vyhliadkovej veže prišiel v roku 2011viac ako deväťdesiatročný obyvateľ Klenovca, ujo Antal, ktorý na laze žil. Rozhľadňa na Laze Slopovo stojí v nadmorskej výške 851 m. n. m. Je možné sa k nej dostať po značených turistických trasách od obcí Klenovec, zo sedla Chorepa, a Kokava nad Rimavicou. Za dobrého počasia ponúka rozhľadňa výhľad na Nízke a Vysoké Tatry, Fabovú hoľu, Hradovú, Sinec, časť Rimavskej Soboty ako aj na pohoria v Maďarsku. Zároveň sa tu nachádza oficiálna letová plocha pre bezmotorové lietanie na závesných a padákových klzákoch, rogalo a paragliding.

Z Lazu Slopovu je na skok k ďalšej rozhľadni. Tá sa týči nad obcou Rimavská Baňa v lokalite Vŕšok. Približne 7-metrov vysoká vyhliadková veža ponúka výhľad na Rimavskú dolinu. Pri rozhľadni vás privíta Permon, ktorý pripomína dávnu slávu ťažby zlata v údolí rieky Rimava.

A ak máte namierené do Rimavskej Soboty, tak ešte pred tým sa zastavte na jednej z najkrajších rozhľadní v rámci Slovenska. Je ňou viac ako 16 metrov vysoká rozhľadňa Maginhrad, ktorá sa nachádza vo výške 430 m. n. m. na rovnomennom vrchu. Za dobrého počasia si užijete výhľad takmer na všetky strany, a to od Kráľovej hole cez celú Rimavskú dolinu až do Maďarska. Dostať sa k nej môžete z troch strán – od obce Veľké Teriakovce, Nižný Skálnik a pre menej skúsených turistov je najlepšia trasa od obce Horné Zahorany. V blízkosti rozhľadne vedie aj náučný chodník Po stopách Maginhradu.

Tak už len obuť turistické topánky, zbaliť niečo pod zub a hor sa naprieč regiónom spoznávať jeho prírodné krásy a scenérie zo vtáčej perspektívy. Gemer-Malohont budete mať aj vďaka vyhliadkovým vežiam ako na dlani.

Pozrite si východ Slnka nad Rimavskou dolinou z rozhľadne Maginhrad

Zdroj: Rimava.sk, Foto Vŕšok: regionmalohont.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross