No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Doplnené-FOTO-VIDEO: Na Krásnej Hôrke zhoreli všetky strechy a gotický palác

10. marca 2012 |  | 

Doplnené o 19:20
Strecha najkrajšieho stredovekého hradu z 14. storočia dnes popoludní ľahla popolom. Požiar vypukol okolo trištvrte na jednu a napriek enormnej snahe sa hasičom strechy pokryté dreveným šindľom nepodarilo zachrániť. Zhoreli všetky strechy, vrátane interiéru horného gotického hradu. Ostatné vnútorné časti hradného areálu sú zadymené a nie je ešte možné určiť definitívny rozsah škôd. Okolie hradu zabezpečuje polícia, v hrade by sa údajne mohli nachádzať výbušné látky.

Požiar je lokalizovaný, no je tam ešte veľa roboty. Hasiči tam budú zrejme až do rána,“ povedal dôstojník operačného strediska rožňavských hasičov Stanislav Peti. Dodal, že múdrejší budú po desiatej hodine večer.

Na hrad prišiel minister vnútra Daniel Lipšic a prezident Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) SR a vybral sa sem aj minister kultúry Daniel Krajcer. „Je to strašná, neskutočná tragédia. Práve som sa vrátil z obhliadky hradu spolu s ministrom vnútra Danielom Lipšicom a Danielom Krajcerom. Zhoreli všetky strechy a interiér gotického paláca. Našťastie ostatné pamiatky sú len zadymené, ale sa zachovali a neboli poškodené ohňom,“ povedal starosta Krásnohorského Podhradia Peter Bollo. Dodal, že minister kultúry ubezpečil, že hrad bol poistený a strechu po tom, čo vysťahujú kultúrne pamiatky, budú rekonštruovať. V obci je vyhlásený mimoriadny stav, ktorý umožňuje prijať potrebné opatrenia.

V nedeľu ráno bude opäť zasadať krízový štáb a rezort obrany predpokladá, že opäť požiada o poskytnutie ďalších vojakov. Večer potom nastúpi do služby Raketometný oddiel z Rožňavy, ktorý vystrieda profesionálov z RCHBO útvaru. Vojaci majú poľnú výstroj a prilby v prípade narušenia statiky múrov vyhoreného hradu. Armáda zasahovala aj pri hasení požiaru v priebehu dňa. Na mieste bola cisterna na vodu a z Prešova do menej ako hodiny od prvej výzvy Hasičského a záchranného zboru priletel vojenský vrtuľník Mi-17, ktorý bol k dispozícii. V pohotovosti bol aj druhý vojenský stroj.

Doplnené o 17:09
Požiar hradu Krásna Hôrka je už pod kontrolou. Požiar hradu Krásna Hôrka sa hasičom podarilo lokalizovať o 15:15, oheň už majú pod kontrolou. Agentúru SITA o tom informovala Dana Šebestová, poverená riadením kancelárie prezidenta Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). V súčasnosti na mieste zasahuje približne 54 hasičov, pätnásť hasičských vozidiel a dva vrtuľníky z Letky Ministerstva vnútra SR a z Ozbrojených síl SR. Okrem príslušníkov HaZZ z hasičských staníc v Rožňave, Košiciach, Moldave nad Bodvou povolali aj hasičov zo ZHÚ Steel Košice a Záchrannú brigádu HaZZ v Humennom. Na výpomoc neskôr privolali aj dobrovoľných hasičov a príslušníkov HaZZ z Prešova. Hasičom nahlásili požiar približne o 13:45, oficiálna príčina vzniku požiaru zatiaľ nie je známa. Na miesto udalosti sa presúva aj prezident HaZZ Pavol Mikulášek a riaditeľ odboru operatívneho riadenia a odborných služieb prezídia HaZZ Jozef Voľanský.

Ako potvrdil dôstojník operačného strediska Zoltán Árvay, oheň zničil celú strechu hradu. Horiace strešné trámy sa prepadli do interiéru. Podľa informácie hasičov sa vnútri hradu nenachádzajú nijakí návštevníci. Árvai uviedol, že sa hasičom podarilo evakuovať expozíciu zbrojnice. Pravdepodobnou príčinou vzniku požiaru bolo podľa Árvaya vypaľovanie trávy, odkiaľ preskočila iskra na strechu hradu, ktorá bola celá z dreveného šindľa.

Doplnené o 16:55 hod.
Podľa informácií od spolupracovníka redakcie Rimava.sk je priestor okolo horiaceho hradu uzavretý, na mieste je však podľa jeho slov veľké množstvo ľudí. Údajne ich miestnym rozhlasom vyzývali, aby neblokovali príjazdové cesty zasahujúcej technike. Kolujú informácie, že zhorel takmer celý interiér hradu.

Doplnené o 16:33

Hovorca Ministerstva obrany SR Ivan Rudolf informoval, že okrem vrtuľníka MI-17 s bambi vakom sú v prípade potreby v pohotovosti aj ďalšie dva vojenské vrtuľníky. „Zo správ, ktoré mám, to považujem za veľkú tragédiu. Okamžite som vydala pokyn, aby ozbrojené sily boli civilným zložkám maximálne nápomocné pri hasení tohto rozsiahleho požiaru. Toto sú práve situácie, kedy sa ukazuje opodstatnenosť ozbrojených síl,“ uviedla na margo rozsiahleho požiaru národnej kultúrnej pamiatky premiérka Iveta Radičová, ktorá je poverená riadením ministerstva obrany. Okrem vrtuľníka vzdušných síl je na mieste aj vojenská vysokokapacitná cisterna z neďalekého útvaru Radiačnej, chemickej a biologickej ochrany v Rožňave. Táto cisterna vozí vodu hasičom na ťažko prístupný hradný kopec, ktorý je v plameňoch.

Doplnené o 15:59

Na Krásnej Hôrke zhorela strecha, požiar nie je pod kontrolou.

Na hrade Krásna Hôrka už zhorela celá strecha, ide o obrovský požiar. Pre agentúru SITA to potvrdil dôstojník operačného strediska Zoltán Árvay. Dodal, že horiace strešné trámy sa prepadli do interiéru. Hasiči zatiaľ nedostali požiar pod kontrolu. Na mieste zasahuje jedenásť cisterien z Rožňavy, Dobšinej, Košíc a Popradu, ale aj dobrovoľní hasiči zo Štítnika. Ako uviedol Árvay, na ceste už je aj vrtuľník s bambi vakom, aký sa používa na hasenie lesných požiarov.

Podľa informácie hasičov sa vnútri hradu nenachádzajú nijakí návštevníci. Árvai uviedol, že sa hasičom podarilo evakuovať expozíciu zbrojnice. Podľa hasičov pravdepodobnou príčinou vzniku požiaru bolo vypaľovanie trávy, z ktorej preskočila iskra na strechu hradu, ktorá bola celá z dreveného šindľa.

Pôvodná správa

Horí hrad Krásna Hôrka. Informáciu pre agentúru SITA potvrdil dôstojník operačného strediska hasičov Integrovaného záchranného systému Jozef Hudák.

„Podľa našich informácií už horí nielen časť strechy, ale celý hrad,“ povedal Hudák a doložil, že zatiaľ nemajú podrobnejšie informácie o situácii, či o tom, žeby bol niekto zranený. Doložil, že na pomoc hasičom z Rožňavy a Dobšinej vyslali dve vozidlá s osádkami z Moldavy nad Bodvou a jedno z hasičskej stanice v Šaci. Podľa informácií ktoré má Rimava.sk k dispozícií k lokalite smerujú hasiči z rôznych regiónov.

ROŽŇAVA 10. marca (SITA)
Foto: facebook.com/Ssovenskyfolklor


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross