No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rožňavská nemocnica otvorila nový urgentný príjem

ROŽŇAVA - Nemocnica Svet zdravia Rožňava má nový urgentný príjem. Tesne pred začiatkom pandémie začala priestory rekonštruovať, tento rok ich zariadila technológiami a mobiliárom a dnes (29. 7.) nový urgent slávnostne otvorila. Náklady nemocnica spolufinancovala z eurofondov a celkovo sa vyšplhali na takmer 1,4 milióna eur.

Urgentný príjem je vstupnou bránou do nemocnice pre akútnych pacientov a aj to, ako je funkčne vybavený, kde je situovaný či aké krátke sú transportné trasy pacientov pomáha zvyšovať kvalitu a rýchlosť ich ošetrenia. Som preto veľmi rád, že sme dnes čiastočne zavŕšili proces modernizácie urgentných príjmov v našej sieti, čo znamená, že všetky naše štyri nemocnice v Košickom samosprávnom kraji majú dnes nový, moderný urgent,“ uviedol klinický riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Miroslav Bdžoch.

Článok pokračuje pod reklamouAko pokračoval riaditeľ rožňavskej nemocnice, pred troma rokmi vtedajšie ambulancie ústavnej pohotovostnej služby na jednotlivých oddeleniach nahradili urgentným príjmom. „Reagovali sme tak na rozhodnutie rezortu zdravotníctva, ktorý našu nemocnicu zaradil do pevnej siete všeobecných nemocníc s urgentným príjmom prvého typu. Fungovali sme však v značne provizórnych priestoroch. Dotácia z eurofondov nám umožnila uskutočniť komplexnú prestavbu priestorov a my sme tak mohli vytvoriť urgentný príjem na oveľa vyššej kvalitatívnej úrovni,“ povedal riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Rožňava Dušan Suchý.

Pribudol moderný crash room

Na urgente vznikli nové, samostatné a priestranné vyšetrovne pre pacientov s internými, chirurgickými a neurologickými ochoreniami, ktoré sa kompletne vybavili medicínskymi prístrojmi. Pribudla i moderná resuscitačná miestnosť pre starostlivosť o pacientov v mimoriadne závažnom a život ohrozujúcom stave, tzv. crash room.

Miestnosť je plne zariadená špičkovým prístrojovým vybavením podobným tomu, aký obsahuje štandardná operačná sála vrátane operačného stola, operačnej lampy, monitorov vitálnych funkcií či rozvodov kyslíka a medicinálneho stlačeného vzduchu.Na urgente je navyše zdravotníckemu tímuk dispozícii i mobilný sonografický prístroj.

Zvýšil sa tiež počet expektačných lôžok, kde sú pacienti pod 24-hodinovým monitoringom. Aktuálne je tak na urgentnom príjme šesť expektačných lôžok a jeden izolačný box.

Triáž pacientov

Súčasťou urgentného príjmu bude aj čakáreň s recepciou. Poradie ošetrenia pacientov bude pritom založené na modernom triediacom systéme, tzv. triáži. Pacienti budú zaradení do piatich skupín podľa naliehavosti ich zdravotného stavu a najvážnejšie prípady bude nemocnica riešiť okamžite.

Zaškolený triážny pracovník zhodnotí ťažkosti pacienta, celkový zdravotný stav a podľa presne stanovených kritérií zatriedi pacienta do adekvátnej kategórie s farebným odlíšením, ktoré bude zodpovedať naliehavosti jeho stavu. Vďaka tomuto opatreniu a spôsobu kategorizácie pacientov by sa mali výrazne zvýšiť šance pacientov so závažným zdravotným problémom na prežitie a na celkové uzdravenie,“ vysvetľuje námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť a primár interného oddelenia Nemocnice Svet zdravia Rožňava Petr Kopecký, ktorý je aktuálne poverený aj prevádzkou urgentného príjmu.

Jednotlivé farebné skupiny sa líšia nielen naliehavosťou, ale aj predbežným časom do ošetrenia. Skupiny červenej a oranžovej farby signalizujú najvyššiu prioritu – ohrozenie života a nutnosť okamžitého vyšetrenia, ostatné farebné skupiny znamenajú, že život nie je ohrozený a preto je pacient k ošetreniu zavolaný hneď, ako to je možné.

Článok pokračuje pod reklamouVýťah len pre kritických pacientov priamo na operačnú sálu

Oproti pôvodnému stavu, kedy sa aj jednotlivé ambulancie urgentu nachádzali na rôznych miestach, je dnes akútna zdravotná starostlivosť oveľa viac centralizovaná. Z urgentného príjmu, ktorý sa nachádza na prízemí nemocnice a má dva bezbariérové vstupy (pre peších a pre sanitky), prevezú akútneho pacienta výťahom vyčleneným len pre kritické stavy o dve poschodia vyššie. Tam sa už nachádzajú operačné sály, oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti a kompletné diagnostické zázemie. Rádiológia však dnes ešte prechádza poslednou fázou rekonštrukcie, no už je na oddelení inštalovaný napríklad nový počítačový tomograf, ktorý spresní, urýchli a skvalitní diagnostiku. Nové vybavenie pribudlo aj na operačných sálach a do nemocnice priviezli i 150 nových, elektricky polohovateľných postelí a iné špeciálne lôžka určené pre intenzívnu starostlivosť.

Rekonštrukcia urgentného príjmu odštartovala začiatkom marca 2020 a pre pandémiu koronavírusu bola vyše štyri mesiace pozastavená. Tento rok do začiatku leta nemocnica dovybavila urgent ešte potrebnými medicínskymi technológiami a mobiliárom. Celkovo sa náklady vyšplhali na takmer 1,4 milióna eur, pričom vyše 1,1 milióna eur tvorili náklady na stavebné úpravy priestorov. Po dnešnom slávnostnom otvorení bude urgent od budúceho týždňa už plne prístupný pacientom.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross