No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Rozruch na sídliskách spôsobili hasiči s technikou, k týmto bytovkám by sa nedostali

hasici-00Hasiči v okrese Rimavská Sobota spôsobili v uplynulých dňoch na sídliskách rozruch. Veľkými autami skúšali kam by sa v prípade požiaru bez problémov dostali a v čo najkratšej dobe moli začať zasahovať a zachraňovať ľudské životy. Prejazdnosť sídliskami miestami však skomplikovali a aj znemožnili nevhodne odparkované autá, cvičenie prebiehalo za prítomnosti mestskej polície. Ako Rimava.sk informoval riaditeľ Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Rimavská Sobota Marek Laššák, cvičenie mali v Tisovci, Hnúšti, Klenovci a Rimavskej Sobote. V mestách Tisovec, Hnúšťa sa príslušníci hasičského zboru dostali ku všetkým obytným budovám bez komplikácií, podľa Laššáka problémom však boli vysoké stromy pred niektorými bytovými domami, ktoré by v prípade potreby do istej miery obmedzovali nasadenie výškovej techniky. „Väčší problém sa vyskytol na jednotlivých sídliskách v Rimavskej Sobote, kde takmer všade na miestach, ktoré sú označené ako nástupná plocha pre potreby zásahu HaZZ dopravnou značkou „zákaz státia“, boli zaparkované osobné vozidlá,“ priblížil riaditeľ OR HaZZ R. Sobota, podľa ktorého najväčšie problémy boli na Sídlisku Rimava a Západ.

K cvičeniam pristúpili hasiči po tom, ako sa prednedávnom nevedeli dostať s technikou k požiaru na Sídlisku Rimava. Cvičenia boli naplánované výlučne vo večerných hodinách v rozmedzí 19.00 – 21.00 hodiny. Dôvodom podľa Laššáka bolo, že v tom čase je už väčšina obyvateľov doma a teda aj parkoviská pri obytných domoch sú zaplnené. Prejazd sídliskami zaujal viacerých obyvateľov, ktorí sa zaujímali, čo sa deje. Podľa hasičov cieľom bolo, aby na vlastné oči obyvatelia sídlisk videli, ako sa hasičská technika musí predierať pomedzi zaparkované vozidlá. „Aby si uvedomili, že v prípade keď budú potrebovať pomoc, rýchlosť príjazdu hasičskej techniky a následne aj samotného zásahu závisí vo veľkej miere aj od nich samých - a to od toho ako a na aké miesto zaparkujú svoje vozidlo,“ zdôraznil riaditeľ. Jedným z problémov na sídlisku, boli aj betónové kvetináče, ktoré znemožňujú prejazd medzi dvomi pravdepodobne najdlhšími bytovkami v meste.

Hasiči podľa Laššáka cvičenie vyhodnotia a v spolupráci so samosprávu, správcami komunikácí, mestskej a štátnej polície, ako aj odborom dopravy Okresného úradu sa pokúsia prijať vhodné nápravné opatrenia. „V niektorých prípadoch by stačilo iba zmeniť spôsob parkovania a prekreslenia vodorovného značenia na parkoviskách, na niektorých miestach by bolo potrebné rozšírenie príjazdových ciest o 1 až 1,5m ako to bolo urobené na Športovej ulici. V niektorých prípadoch bude podľa hasičov musieť samospráva pravdepodobne pristúpiť aj k rozhodnutiu vybudovať nové parkovacie miesta.

Ako pre Rimava.sk uviedol správca jednej z bytoviek na Športovej ulici, kde v súčasnosti mesto rozširuje miestnu komunikáciu, mali problémy mnoho rokov s parkovaním. "Cesta bola úzka a nákladné autá museli chodiť po obrubníku, tráve. Bolo tam riziko poškodenia odparkovaných áut," priblížil Jozef Brezovický. Zároveň spomenul, že rozšírenie komunikácie nie je finančne náročné, iniciatíva vyšla zo strany ich bytového spoločenstva. Ako poznamenal, aby mesto mohlo začať konať, impulz by mal vyjsť zo strany obyvateľov.

Problémové lokality na sídliskách v Rimavskej Sobote
Sídlisko Rimava č. 35 – 45 prístup akejkoľvek hasičskej techniky nemožný pre zaparkované automobily pred bytovým domom v zákaze státia.
Športová ul. č. 10 – 12 prístup k Malohontskej č. 33 – 39 a Malohontskej č. 41 – 47 nemožný kvôli zaparkovaným autám po obidvoch stranách v zákaze státia.
Športová ul. č. 2 – 8 k Malohontskej č. 49 – 51 odparkované automobily v zákaze státia.
Gorkého ul. č. 2, 4, 6 – rozloženie výškovej techniky nemožné kvôli vysokým stromom
Hatvániho č. 1 – 11 – autá zaparkované v zákaze státia, cisternová hasičská technika prešla len s ťažkosťami, výšková technika neprejde.
Rožňavská ul. č. 850/7 – výškovú techniku nie je možné rozložiť kvôli zaparkovaným autám v zákaze státia a stromom v blízkosti bytového domu.
Sídlisko Západ
Ul. Ľ. Svobodu takmer celá – autá zaparkované na úzko, priechodnosť obtiažna, výškovú techniku nie je možné rozložiť.
Ul. Novomeského č. 5 a č. 7 – ulica úzka a pred bytovým domom sa nachádza breza.
Ul. Rybárska – ulica priechodná ale úzka výškovú techniku nie je možné využiť kvôli stromom v blízkosti bytového domu.
Ul. J. Bodona č. 2 – 8 – ulica priechodná ale úzka výškovú techniku nie je možné využiť kvôli stromom v blízkosti bytového domu.

Zdroj: Rimava.sk, HaZZ Rimavská Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross