No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Roztratené zrnká: Dedinky Gemera-Malohontu skúmajú už sedem rokov

roztratene-zrnkaNa Gemeri a Malohonte skúmajú a zaznamenávajú zrnká ľudovej kultúry aby ostali zachovalé pre ďalšie generácie. Už sedem rokov sa o to starajú členovia Poradného zboru pre folklór pri Gemersko-malohontskom osvetovom stredisku v Rimavskej Sobote. V rámci projektu Roztratené zrnká hľadajú ľudí, ktorí si ešte pamätajú, ako a čím žil obyčajný dedinský človek, hľadajú ľudí, ktorí ešte rozprávajú nárečím a radi si zaspievajú. Za toto obdobie prešli a zadokumentovali tieto zrnká ľudovej kultúry už viac ako dvadsať obcí a miest v regióne.

roztratene-zrnka-viiTento rok sa tím Roztratených zrniek v zložení Alena Ďurkovičová, Jaroslav Zvara, Stanislava Zvarová zameral na rázovitý kraj Slovenského Rudohoria, pod Muránskym hradom v okrese Revúca v obciach Muráň, Muránska Dlhá Lúka, Muránska Huta a Muránska Lehota. Na základe terénneho výskumu tím spracoval materiál pre verejnú prezentáciu, aby v spolupráci so starostami, informátormi, fotografom, kameramanom, aj tento rok vznikol komorný program. Jeho premiéru mohli diváci ako každoročne vidieť na Gemersko – malohontských folklórnych slávnostiach - Klenovská Rontouka. Repríza komorného programu bude najbližšie v mieste výskumu a to v obci Muráň už túto sobotu, 5. novembra o 15:00, v kultúrnom dome. V programe sa predstavia informátori zo skúmaných obcí, a to: Eva Struhárová, Margita Sklenáriková, Emília Labošová, Margita Domániová, Marta Šutičová, Mária Machová, František Oravec, Anna Zajačková, Gizela Beňová, Pavel Štefaňár. Spevácka skupina Levenda z Muráňa. Réžia programu Alena Ďurkovičová, príprava Jaroslav a Stanislava Zvarovci. Prezentácia Jaroslava Jelchová, kamera Elöd Vörös.
Program sprevádza moderátorka Katarína Kovačechová z RTVS Rádio Regina Banská Bystrica.

Realizátorom projektu Roztratené zrnká je Gemersko – malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote, v spolupráci s o. z. RODON Klenovec. Projekt je zameraný na terénny výskum a jeho spracovanie v oblasti tradičnej ľudovej kultúry v obciach regiónu Gemer – Malohont. Vznikol ako potreba zaznamenať ešte existujúce folklórne javy v regióne a počas siedmich rokov pracovníci navštívili obce Hrlica, Filier, Ratkovské Bystré, Španie Pole, Lipovec, Hostišovce, Muránsku Zdychavu, Revúčku, Krokavu, Brádno, Poproč, Rovné, Potok, mesto Jelšavu, obce Gemerskú Milhosť, Šivetice, Striežovce, Ostrany, Hrušovo.

Program sa realizuje s finančnou podporou 2% kampane o. z. RODON Klenovec, Obce Klenovec, Miestnej akčnej skupiny Malohont, Banskobystrického samosprávneho kraja, projekt z verejných zdrojov podpori Fond na podporu umenia.

Zdroj: Mgr. Stanislava Zvarová, odborná pracovníčka GMOS Rimavská Sobota (PR článok)
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross