No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DOPLNENÉ: Voda v nádrži na Teplom Vrchu a Kurinci je vhodná na kúpanie, v bazéne sa kúpe bez povolenia

V Rimavskosobotskom okrese sa dá bezpečne kúpať vo vodnej nádrži Teplý Vrch, Kurinec a na kúpaliskách v Číži a Tisovci. Informáciu pre Rimava.sk potvrdila Anna Vraniaková, vedúca oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia RÚVZ v Rimavskej Sobote. Podľa jej slov dnes idú kontrolovať 25- metrový bazén na Kurinci. "Sú tam hraničné hodnoty koliformných baktérií," povedala pre Rimava.sk Vraniaková a dodala, že voda nie je veľmi v poriadku a  nechlóruje sa.

Rimavskosobotská samospráva plánuje bazén otvoriť už zajtra (15. júna). Informáciu pre Rimava.sk mailom potvrdil primátor mesta Jozef Šimko. Obyvatelia sa v bazéne s termálnou vodou už kúpu niekoľko dní. "My sme tam ešte nič nepovolili," hovorí Vraniaková a dodáva, že kúpanie na čierno je na zodpovednosti prevádzkovateľa. Ako poznamenala, ešte nevedia, ako bude bazén prevádzkovaný. "Nemáme ešte predložené ani prevádzkové poriadky," povedala včera Vraniaková.

Podľa riaditeľa Technických služieb mesta (TSM) Tibora Bartu išlo o skúšobnú prevádzku, za kúpanie sa neplatilo. „Umožnili sme ľudom, ktorí boli zvedaví a chceli si vyskúšať vodu, okúpať sa,“ povedal Barto a dodal, že v sobotu skúšali prevádzku a nastavenie prietoku vody, ktorá bude cirkulovať a odtekať do potoka Malá Lukva a odtiaľ do Rimavy. „Podľa zákona voda musí byť schladená na 26 stupňov a na bazéne má voda 28-29 stupňov. Kým pretečie 400 metrovým potrubím, tak do potoka vteká voda, ktorá nemá ani toľko stupňov, ako je povolená norma,“ hovorí Barto a dodáva, že ide o vodu prírodnú, ktorá neznečisťuje potok. Ako poznamenal, dnes sú na Kurinci pracovníci z Prešova, ktorí riešia inhibítor – chémiu na udržanie kvality.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva kontroluje pripravenosť rekreačných zariadení v Rimavskosobotskom a Revúckom okrese. Na prevádzkovanie sa pripravujú aj zariadenia v Hnúšti, Klenovci, Revúcej, Tornali. Termíny otvorenia sú od 17. alebo od 24. júna. "Pozreli sme všetky kúpaliská, všetky sa pripravujú na sezónu, nemal by byť problém. Každý prevádzkovateľ predložil žiadosť, okrem Klenovca," doplnila Vraniaková, podľa ktorej v Klenovci ešte nemajú doriešené, kto bude prevádzkovateľom. "Všetci ostatní už žiadosť dali a sú aj povolené," uzavrela.

Doplnené o 15:35 hod.

Podľa slov vedúcej oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia RÚVZ v Rimavskej Sobote Anny Vraniakovej bola dnes v bazéne vypustená voda. "To, čo platilo dnes ráno, už neplatí," hovorí Vraniaková, podľa ktorej do bazéna musia vodu napustiť, dať urobiť laboratórne vyšetrenia až potom príde na rad hygiena. "Bazén nebude otvorený z titulu neznámej kvality vody," uzavrela.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross