No active "ca-sidebar-197687" sidebar

S nádielkou húb sa množia aj informácie o medveďoch

S jesennou nádielkou húb v lesoch a lesných porastoch sa v posledných dňoch v okrese Rimavská Sobota množia aj informácie o medveďoch. Tie by sa podľa všetkého mali pohybovať v okolí Horných Zahorian. Ako však upozorňujú niektorí hubári, pozor si treba dávať aj v okolí Vyšnej a Nižnej Pokoradze pri Rimavskej Sobote. „Nad Nižnou Pokoradzou nech si dávajú ľudia v lese pozor, v okolí Kamenného Janka, ale aj v záhradkárskych osadách hneď za Pokoradzou. Chodí k nám tam medveď,“ odkazuje čitateľka Katka.

Medvede v čoraz nižších polohách už v posledných rokoch nie sú výnimočnosťou. Podľa poľovníkov medvede monitorujú aj v okolí Horných Zahorian a aj v lesoch v okolí Mojína, kde si rovnako hľadá potravu. Pred pár rokmi na jeseň medveďa videli aj pri Rimavskej Bani, kde sa vlámal do kočovného vozu so včelami, ktorý bol len 30 metrov od jedného z rodinných domov. „Medvede sú na Slovensku celkovo premnožené a teraz sa im začína sezóna párenia, takže sa potulujú viac,“ povedal pre Rimava.sk člen jedného z okolitých poľovníckych združení, Kurinec, Gábor Varga. Ako poznamenal, medveď sa snaží hľadať potravu čo najjednoduchšie a kde ju získa, tak tam chodí.

Podľa všeobecných odporúčaní ochranárov najlepšie je vyhnúť sa medveďovi a to tak, že treba v lese o sebe dať vedieť, hlukom, rozprávaním sa či píšťalkou. Medveď má dobrý sluch a ak ľudí zaregistruje včas s veľkou pravdepodobnosťou sa kontaktu vyhne. Podľa Jaroslava Brndiara z Tisovca, člena dobrovoľnej stráže, sú medvede plaché a útočia keď cítia ohrozenie. Počty napadnutých ľudí sú podľa neho pritom porovnateľné s inými zvieratami, napríklad s jeleňmi.

Hubárska sezóna, ktorá prepukla tento mesiac, dosahuje v týchto dňoch pekné úlovky. Tie hlásia mnohí hubári z regiónu, ale aj z okolia Rimavskej Soboty. Košíky majú plné dubákmi, bedlí, objavujú sa však i kozáky, masliaky a dlhšiu dobu už aj suchohríby. V súvislosti so zvýšeným počtom ľudí v lesoch v polovici septembra odporúčania pre hubárov vydala aj polícia. Pri vstupe do lesa podľa nich dbajte aj na nabitý telefón či reflexný prvok.

Doplnené o 14:25 hod. 
Po zverejnení článku nám do redakcie informáciu o medveďovi potvrdil ďalší čitateľ, Jakub. Medveďa zachytila fotopasca medzi Vyšnou a Nižnou Pokoradzou večer, 23. septembra.

Zdroj: Rimava.sk 


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross