UEFA Majstrovstvá Európy do 21 rokov 2025 neboli len oslavou športového talentu a futbalovej vášne, ale aj dôkazom toho, akú kľúčovú úlohu zohrávajú ľudia v zákulisí. Medzi stovkami dobrovoľníkov, ktorí sa podieľali na organizácii tohto podujatia v ôsmich slovenských mestách, stáli aj Zdenka Urbancová a Tamara Sýkorová, ktoré poskytli exkluzívny rozhovor pre našu redakciu.
Článok pokračuje pod reklamou
Obe dobrovoľníčky prijali výzvu napriek tomu, že majstrovstvá prebiehali v pracovne náročnom júnovom termíne. Náhradné voľno v práci i študijné voľno si však dokázali zabezpečiť – a stálo to za to. Ich cesta viedla do Trenčína, kde bol v tom čase stále nedostatok dobrovoľníkov. Po absolvovaní výberového pohovoru a online školení v oblasti BOZP a OPP ich do tímu privítal miestny Venue Volunteer Manažér Dominik Zelenák.
Ako prvej, sme sa pýtali Zdenky Urbancovej, ktorá si počas podujatia vyskúšala rôzne dobrovoľnícke úlohy. Zaujímalo nás, čo jej dobrovoľníctvo prinieslo a aké skúsenosti si odniesla.
"Byť súčasťou veľkého tímu ľudí, ktorí spoločne tvoria nezabudnuteľnú atmosféru celého podujatia je úžasné, nám s Tami sa to podarilo na UEFA Majstrovstvá Európy do 21 rokov v Trenčíne," uviedla Urbancová. Zároveň dodala, že pohovor, online školenia BOZP a OPP boli podmienkou k prijatiu dobrovoľníka na podujatie.
"Na pohovore sme sa dozvedeli, že v Trenčíne ešte nemali v tom čase naplnenú kapacitu dobrovoľníkov, a tak naše kroky 10. júna 2025 smerovali do Trenčína," dodala.
Počas niekoľkých dní sa obe dobrovoľníčky stali súčasťou dobrovoľníckeho tímu a prispeli k plynulému priebehu majstrovstiev. Získali nielen pohľad do zákulisia veľkého medzinárodného podujatia, ale aj osobný zážitok, ktorý si budú dlho pamätať.
Pridanou hodnotou pre dobrovoľníkov nebola len blízkosť športových hviezd, ale najmä silný komunitný zážitok, ktorý spája ľudí so spoločnou motiváciou a zanietením.
„Moja pozícia bola ACE. Znamenalo to, že som dopredu nevedela, kde budem nasadená. Prvý deň som robila ticketing – usádzala som ľudí, ktorí prišli s lístkami. Tamarka robila to isté, ale v inom sektore. Na druhom zápase som sa presunula na pozíciu v marketingu. Každú polhodinu som obchádzala štadión a kontrolovala, či tam náhodou nie je postavený nepovolený stánok mimo sponzorov podujatia.“
"Myslím si, že znalosť cudzieho jazyka nám často pomohla vyriešiť situácie so zahraničnými návštevníkmi. Komunikovali sme najmä v angličtine.“
Zároveň uviedla, že na tomto podujatí bola jednou z osemdesiatich dobrovoľníkov v Trenčíne (celkovo vo všetkých mestách 1008).
"Získali sme nové kontakty a verím, že nás to všetkých posunie ďalej aj do budúcnosti.“
"Dobrovoľníctvo nie je platené, človek to robí preto, lebo ho baví pomáhať. No keď ostane aktívny, po čase sa mu môžu otvoriť aj platené možnosti – napríklad pozícia koordinátora či iné funkcie. Je to skvelý štart, ak chce človek niečo zažiť, naučiť sa a zároveň pomáhať druhým.“
Pýtali sme sa aj mladšej dobrovoľníčky Tamary Sýkorovej, ktorá si vyskúšala viacero pozícií. Zaujímalo nás, ako vnímala rozdiely medzi nimi a čo jej dobrovoľníctvo prinieslo.
"Rozdiel bol hlavne v počte ľudí, keďže do VIP sekcie sa nedostane len tak hocikto. Nemôžem povedať čo sa mi páčilo viac, keďže na obidvoch pozíciách som robila niečo iné. Musím ale povedať, že vo VIP som musela oveľa viac používať angličtinu, keďže tam boli skôr zahraniční fanúšikovia. Prinieslo mi to ale hlavne skúsenosti a naučila som sa niečo nové, čo som ešte nikdy v živote nezažila. Bolo to náučné a dosť mi to aj pomohlo v tom, že aj počas stresujúcich situácií treba zostať pokojný a všetko zvládnuť s nadhľadom,“ popísala skúsenosť Tamara.
"Áno, určite chcem pokračovať v dobrovoľníctve. Prináša mi to nové skúsenosti a hlavne aj zážitky, za ktoré som vďačná. Nič iné by mi neposkytlo pocit toho, že som niekomu pomohla bez toho aby som čakala nejakú odmenu za to. Robím to z vlastnej vôle, a preto lebo rada vidím ľudí šťastných. Nič nevymení ten pohľad na tých ľudí plných šťastia, ktorí sú Vám naozaj vďační za pomoc, ktorú potrebovali. Verím, že si navzájom musíme pomáhať,“ dodala.
"Stať sa dobrovoľníkom UEFA Majstrovstvá Európy do 21 rokov bolo fantastické rozhodnutie. Je niekoľko dní po skončení šampionátu a keby sa od zajtra konalo ďalšie, moje rozhodnutie by bolo opäť rovnaké - ísť znova,“ uviedla na záver Urbancová. „Skúsenosť, ktorú nadhodnotí vášeň, ktorú zdieľajú dobrovoľníci medzi sebou – vášeň nielen pre futbal, ale aj vášeň nezištne pomáhať."
NENECHAJTE SI UJSŤ