No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Šaffova ostroha je v rukách Rimavskosoboťanky a jej tanenčného partnera

16. júna 2024 | | |  | 
Zdroj: Michalela Baštáková

DLHÉ KLČOVO/ RIMAVSKÁ SOBOTA – Šaffova ostroha je celoštátna postupová súťaž a prehliadka sólistov-tanečníkov v ľudovom tanci, ktorá sa každoročne koná v obci Dlhé Klčovo. Tento rok to bol tridsiaty ročník. Tanečná dvojica Michaela Baštáková a Peter Gecelovský sa v tejto prestížnej súťaži umiestnila v zlatom pásme.

Celoslovenskému kolu predchádzajú krajské kolá. Úspešná dvojica tanečníkov ich absolvovala za Nitriansky kraj, vo Veľkom Záluží, s návrhom na postup do celoštátneho kola, ktoré sa konalo 24. až 26. mája. Pri príprave na súťaž vychádzali zo štúdia viacerých audiovizuálnych záznamov z druhej polovice 20. storočia

V súčasnosti sú Peter Gecelovský a Michaela Baštáková študentmi odboru tanec na Súkromnom konzervatóriu v Nitre, kde ľudový tanec vyučujú Agáta Krausová a Slavomír Ondejka. Tradičnej ľudovej kultúre sa teoreticky i prakticky venujú aj počas štúdia na Oddelení etnológie v Nitre na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa. Tanečnica Michaela sa tancu venovala v rámci Folklórneho súboru Háj a Peter v rodnej obci Vlachovo, vo Folklórnej skupine Stromíš, ako primáš ľudovej hudby.

Článok pokračuje pod reklamou


Dvojica súťažila v hlavnej kategórii, interpretácia tanca podľa nositeľov tanečných tradícií, predstavila sa s voliteľným a povinným tancom. Povinným bol Šaffov tanec. "Ako voliteľný sme si spolu s našimi pedagógmi zvolili typy tancov Šuchon a Drgon z Kokavy nad Rimavicou," uviedla pre Rimavu.sk Michaela Baštáková.

Článok pokračuje pod reklamou


Ide o dlhodobú prípravu, pri ktorej si rozvíjame rôzne tanečné kompetencie. Pedagógovia pri procese kladú dôraz na to, aby tanečná interpretácia nenapodobňovala spôsob pohybu tanečníkov z archívnych videozáznamov. "Dôležité je pre nás pochopenie štruktúry jednotlivých tancov, osvojenie si daného interpretačného štýlu a na základe videného, vytvorenie si svojho vlastného interpretačného prejavu tanca z danej lokality," doplnila tanečníčka.

Zdroj: Michalela Baštáková

Dvojicu posudzovala odborná porota v zložení Stanislav Marišler, Simona Ondreáš Dikaszová, Katarína Galbičková, Michal Kupec a Alfréd Lincke. Ohlasy poroty na víťaznú dvojicu boli veľmi pozitívne. Ich rady či odporúčania do budúcej práce nútia súťažiacich zamýšľať sa nad interpretáciou z iného pohľadu, čo je zároveň pre tanečníkov vždy aj obohacujúce.

Tanečníci umiestnení v zlatom pásme účinkovali v nedeľnom galaprograme Šaffovej ostrohy spolu s laureátmi minulých ročníkov súťaže. "Ďalej sa predstavíme na Folklórnom festivale Východná, v programe Zlatá Šaffova ostroha, v sobotu o 19:00 v amfiteátri, na festivale tvorivosti TvorBa a iných. Čaká nás tanečné leto, na ktoré sa veľmi tešíme. Predstavíme sa v rôznych programoch festivalov, máme pred sebou školy tanca, ale aj tábory a zájazdy," dodala Michaela Baštáková.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross