No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Aktivačných pracovníkov má mesto málo. Problémom je nízky záujem o prácu, ale aj alkohol

TORNAĽA – Záujem o aktivačné práce je nízky, a to aj napriek vysokej nezamestnanosti v regióne. Podľa slov primátorky Tornale je tiež náročné nájsť vhodných kandidátov na takéto práce.

V harmonograme septembrového zasadnutia mestského zastupiteľstva bola aj 2. zmena rozpočtu príspevkových organizácií mesta Tornaľa na rok 2021. Poslanci rokovali celkovo o navýšení vo výške 18-tisíc eur. „Predkladám žiadosť o finančné prostriedky, ktoré sú momentálne nepostačujúce na mzdy pre pracovníkov prijatých na dohodu o vykonaní práce na pozíciou koscov,“ zneli slová vedúceho Mestských služieb mesta Istvána Hunyáka. Ako ďalej dodal, prijali štyroch zamestnancov.

Článok pokračuje pod reklamou


„Požadované navýšenie má vykryť finančné prostriedky potrebné na platy pre zamestnancov za približne polročné obdobie,“ dodal Hunyák. Poslanca Tamása Ivána zaujímalo, z akého dôvodu neprijali ľudí do zamestnania cez úrad práce, keď boli dostupné projekty. "Sú tam aj také projekty, že 95 percent z celkovej sumy práce úrad práce prepláca," dodal.

"Nevedeli sme nájsť nikoho, kto by spĺňal tie podmienky," odpovedal vedúci Mestských služieb mesta Tornaľa. "V prípade, že len jeden z nich ide na projekt a druhého nevieme zamestnať a ani zobrať na projekt, neoplatí sa im to. Tým pádom stratia dávky tak, že sa im to neoplatí," začala vysvetľovať primátorka mesta Anna Szögedi s tým, že toto je najväčšia prekážka.

Ako ďalej povedala, na práce do technických služieb musia zobrať zodpovedných uchádzačov. "Napríklad kosenie. Boli tam aj takí, ktorých sme zobrať mohli, ale stalo sa v minulosti, že každé ráno prišli tak, že niečo si vypili. Keď takýchto poberieme a niečo sa stane a dajú mu fúkať, iná je procedúra pri vybavovaní," dodala primátorka.

"Keď prejdeme tú ponuku, že kto tam chce ísť, pozrieme sa na to, koho môžeme zobrať a komu sa to oplatí, je to veľmi veľká bieda," povedala primátorka. Takých, ktorí by chceli robiť, prišli by do práce a aj by vedeli danú prácu vykonávať, je podľa jej slov pomenej.

Žiadosť o navýšenie finančných prostriedkov mesta Tornaľa na zastupiteľstve schválilo 11 poslancov z prítomných 12.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross