No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Banské múzeum v Hnúšti: Turistov budú brať do podzemia, lákadlom má byť aj mačacie zlato

14. apríla 2022 | |  | 
Zdroj: Mesto Hnúšťa

HNÚŠŤA – Bohatú banícku históriu mesta Hnúšťa a jeho okolia bude prezentovať nové Banské múzeum. Jeho lákadlom má byť aj expozícia v nevyužívanej časti bane a mačacie zlato.

„Chceme sa sústrediť predovšetkým na nerasty, ktoré sa tu vyskytujú a ťažia. Návštevník sa dozvie niečo viac o využití mastenca a magnezitu a deti určite zaujme expozícia ‚mačacieho zlata‘, teda pyritu, ktorý sa na tento vzácny kov podobá. Práve v Hnúšti sa vyskytujú mineralogicky najvzácnejšie kusy pyritu, ktoré dosahujú veľkosť až do 20 centimetrov,“ priblížila predsedníčka občianskeho združenia Horná Rimava Marianna Balašková.

Článok pokračuje pod reklamou


Budúce exponáty Banského múzea Hnúšťa - banícke lampy a pyrit. Zdroj: Mesto Hnúšťa

Práve toto združenie projekt pripravuje v budove vo vlastníctve mesta Hnúšťa, ktorá sa nachádza pri areáli banského závodu spoločnosti Gemerská nerudná spoločnosť (GE.NE.S), a. s. v časti Mútnik. Miesto je vybrané zámerne, pretože expozícia bude spojená aj s krátkou exkurziou do podzemia. Zároveň môžu návštevníci vnímať atmosféru stále činného banského závodu.

„Múzeum a jeho hlbinná expozícia je výsledkom výnimočnej spolupráce samosprávy, súkromnej firmy a tretieho sektora v podobe miestneho združenia. My ako mesto sme poskytli do projektu budovu, ktorú sme dali do prenájmu občianskemu združeniu, a poradenstvo pri písaní projektu. Horná Rimava získala grant a bude sa podieľať na prevádzke múzea. GE.NE.S okrem poskytnutia niektorých exponátov do múzea bude zabezpečovať aj hlbinnú časť exkurzie,“ povedal primátor Hnúšte Roman Lebeda.

Na snímke v smere zľava primátor Hnúšte Roman Lebeda, podpredseda BBSK Ondrej Lunter a Viktor Brádňanský z OOCR Gemer v bani v Hnúšti-Mútniku. Zdroj: Mesto Hnúšťa

Na zriadenie múzea dostalo združenie dotáciu 44 114,60 eura od Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR, program Podpora regionálneho rozvoja. Spolufinancovanie vo výške 10 percent zabezpečuje tiež občianske združenie z vlastných zdrojov, ktoré získali zo schválenej dotácie mesta Hnúšťa, keďže vďaka projektu došlo k rekonštrukcii budovy a súčasne k zhodnoteniu majetku mesta.

V marci 2022 bola ukončená rekonštrukcia priestorov, v ktorých bude umiestnená expozícia. Plánom je otvoriť ju v letných mesiacoch po nainštalovaní všetkých exponátov. Účelom projektu je podpora cestovného ruchu v regióne sprístupnením baníckej histórie.

Interiér Banského múzea Hnúšťa počas zariaďovania. Zdroj: Mesto Hnúšťa

Zdroj: Mesto Hnúšťa

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross