No active "ca-sidebar-197687" sidebar

BBSK má v pláne v čase mimoriadnej situácie poskytnúť na pomoc ľuďom viac služieb

Krízový štáb pri Úrade BBSK sa v pondelok, 16.marca, dohodol na zabezpečení nasledovných služieb, ktoré by mali začať fungovať do konca týždňa. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) poskytne 4 internáty v rôznych oblastiach kraja pre potreby ľudí, ktorí sa vracajú zo zahraničia a musia zostať v povinnej karanténe. Informoval o tom na svojom facebookovom profile. V prípade, že to bude nutné, je kraj pripravený ich počet navýšiť. Budú slúžiť prioritne na umiestnenie rodinných príslušníkov zamestnancov zariadení sociálnych služieb, aby tak bola zabezpečená bezproblémová prevádzka jednotlivých zariadení. A následne, pri dostatočných kapacitách budú karanténne zóny dostupné aj pre širšiu verejnosť.

Ako uvádza, v karanténnych centrách budú žiadať prioritné testovanie ľudí v nich. Aby ľudia mohli opustiť zariadenie čím skôr, budú využívať aj súkromné testovacie laboratóriá.Ako ďalej BBSK informuje, oslovia zariadenia sociálnych služieb, aby nadefinovali najohrozenejšie pozície a ich počty a vypracujú krízový plán s nasadením zaregistrovaných dobrovoľníkov z radov stredných a vysokých škôl a organizácií, ktoré sa venujú práci s mládežou a mladých ľudí od 18 rokov. Úlohou dobrovoľníkov bude v prípade výpadku personálu v zariadeniach sociálnych služieb pomôcť zabezpečiť chod zariadenia.

Prostredníctvom dobrovoľníkov chce zabezpečiť aj službu stráženia detí. Tá bude určená pre zamestnancov zariadení sociálnych služieb, lekárov a sestry, policajtov, hasičov či záchranárov, ktorým výkon povolania v čase krízy neumožňuje zostať doma. Záujemcovia o takúto službu sa budú môcť zaregistrovať cez online formulár, ktorý kraj pripraví. Fungovanie služby ako aj maximálne počty detí v jednej skupine má kraj v pláne pred spustením odkonzultovať s odborníkmi z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Aj BBSK, podobne ako mnohé iné obce a mestá, zabezpečí donášku potravín či liekov pre seniorov. Vytvorí call centrum pre seniorov, kde budú môcť nahlasovať svoje požiadavky

„BBSK bude spolupracovať priamo s obchodnými reťazcami s cieľom zadať objednávku online. Oni ju pripravia a pomocou vozového parku, ktorý má kraj k dispozícii, ju privezieme priamo k seniorom,“ uvádza vo svojom stanovisku BBSK, pričom pre ľudí, ktorí ju budú vykonávať, zabezpečí dostatok ochranných pracovných pomôcok.

BBSK už v piatok, 13. marca, ponúkol štátu svoje priestory pre rozšírenie kapacít infekčných oddelení nemocníc. „V prípade, ak štát na túto požiadavku zareaguje, je kraj pripravený koordinovať ďalší postup, ako aj personálne i materiálne vybavenie s príslušnými orgánmi,“ ozrejmil BBSK.

Pre potreby BBSK šije rúška sociálny podnik vo Valaskej, pridať by sa k nemu v priebehu týždňa mali niektoré stredné školy a organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK. Kraj tiež oslovil všetkých 15 registrovaných sociálnych podnikov na svojom území s otázkou, či je možné ich prevádzku prispôsobiť na šitie ochranných pomôcok či výrobu ďalších nedostatkových produktov.

Na zabezpečenie týchto služieb a pomoc ľuďom v krízovej situácii Banskobystrický samosprávny kraj vyčlení kapacity svojej Rozvojovej agentúry. „V najbližších dňoch určíme projektových manažérov z Rozvojovej agentúry BBSK, ktorí budú spolu so svojim tímom a za pomoci externých spolupracovníkov koordinovať pomoc ľuďom, ktorým do života zasiahli preventívne opatrenia proti šíreniu COVID-19. Je dôležité, aby naša pomoc bola systémová a obyvatelia presne vedeli, ako a kedy sa na nás majú obrátiť,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

BBSK od pondelka, 16.marca prijal opatrenia a zatvoril všetky zariadenia sociálnych služieb a stacionárov (verejných aj neverejných), ktoré poskytujú svoje služby dennou formou a to bez krátenia príspevkov pre poskytovateľov. A tiež zaviedol zákaz sedenia v autobusoch prímestskej dopravy na predných sedadlách za vodičom a v rade vedľa.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross