No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ďalšie samosprávy zrušili silvestrovský ohňostroj. Vieme, na čo presunuli financie

HNÚŠŤA/TISOVEC/KLENOVEC - Mestské a obecné samosprávy na severe okresu Rimavská Sobota, v Hnúšti, Klenovci a Tisovci nebudú organizovať silvestrovský ohňostroj.

Ako pre Rimava.sk uviedla starostka Klenovca Zlata Kaštanová, ohňostroj určite neplánujú. "Ja nie som veľký fanúšik ohňostrojov hlavne pre zvukové efekty kvôli deťom, seniorom a zvieratám," povedala starostka. Ohňostroj nebude ani v Tisovci. "Financie sme použili na doplnenie vianočnej výzdoby v Tisovci a Rimavskej Píle," vysvetlila primátorka Irena Milecová.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako ďalej doplnil primátor Hnúšte Roman Lebeda, ani v tomto meste ohňostroj nebudú organizovať. Peniaze použijú na úplne iné účely. "Namiesto 7-minútového ohňostroja, na ktorý sme mali v rozpočte vyčlenených 1 700 eur, vysadíme v meste nové stromy, pomôžeme pani v ťažkej životnej situácii i našim útulkáčom," dodal primátor.

Podľa jeho slov sa tak nerozhodol pre psíčkarov, ale pre hospodárnejšie využitiu financií. "Aj tak by sme sa s občanmi pri vítaní Nového roka nemohli stretnúť, keďže sú hromadné akcie zakázané," povedal Lebeda.

Tieto stromčeky vysadia v Hnúšti. Foto: FB Romana Lebedu.

Výzva Zvieracieho ombudsmana

Iniciatíva Zvierací ombudsman vyzýva aj ostatné mestá, aby namiesto silvestrovského ohňostroja venovali samosprávy financie na miestne útulky, ktoré už dlhodobo trpia nedostatkom peňazí.

„Používanie pyrotechnických výrobkov má extrémne negatívny dopad nielen na zvieratá (spoločenské, hospodárske alebo divo žijúce), ale aj na životné prostredie, poškodzuje zdravie a ohrozuje život ľudí, a poškodzuje ich majetok,“ vysvetlila iniciatíva.

Článok pokračuje pod reklamou


Podľa štatistík trpí fóbiou z ohňostrojov až 45 percent psov. Takmer 80 percent koní trpí úzkosťou spôsobenou výbuchmi, ktoré u tretiny z nich spôsobia zranenia v dôsledku paniky a pokusu o útek, keď sa napríklad snažia preskočiť plot. Podľa iniciatívy Zvierací ombudsman sa dajú dôsledky, ktoré použitie pyrotechniky spôsobuje na zvieratách, klasifikovať ako týranie zvierat.

„Preto sme v spolupráci s ZMOS a UMS vyzvali mestá a obce, aby sa pridali k výzve Bez ohňostroja, pre zvieratá a peniaze pôvodne určení na silvestrovský ohňostroj darovali miestnym útulkom, ktoré už dlhé roky trpia nedostatkom financií, bez akejkoľvek štátnej podpory,“ uzavrela iniciatíva Zvierací ombudsman.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross