No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Do domovov chodia klientov očkovať výjazdové tímy, tento týždeň sú v Tornali

17. februára 2021 | |  | | |
ilustračné foto

V zariadeniach sociálnych služieb Banskobystrického samosprávneho kraja, prebieha očkovanie dôchodcov. Prostredníctvom výjazdového očkovacieho tímu, ktorý zriadila Fakultná nemocnica F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici očkujú aktuálne klientov v Tornali. Pre Rimava.sk to uviedla vedúca oddelenia komunikácie Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Lenka Štepáneková. Ako doplnila, BBSK spolupracuje pri organizácii očkovania a zabezpečuje aj dopravu tímu priamo do zariadení. Zatiaľ takto prebehlo očkovanie klientov v zariadeniach v okresoch Banská Bystrica a Brezno, tento týždeň by malo prebiehať okrem Tornale aj v Ladomerskej Vieske.

Župa začala s náborom zdravotníkov pre očkovacie centrá

Pomôžte poraziť pandémiu COVID-19 – obracia sa Banskobystrický samosprávny kraj na lekárov a sestry, ktorých hľadá pre krajské očkovacie centrá. Zdravotníci, ktorí majú záujem s čo najrýchlejším zaočkovaním širokej verejnosti pomôcť, sa môžu od utorka 16. februára registrovať na webe kraja.

Článok pokračuje pod reklamouŽupa zároveň apeluje na ministerstvo zdravotníctva, aby konečne prišlo s jasným stanoviskom k úlohe samosprávnych krajov pri očkovaní. Výzva je podľa Štepánekovej namierená na lekárov a zdravotné sestry.
„Vo viacerých mestách v kraji pripravujeme očkovacie centrá, s cieľom zrýchliť a zjednodušiť prístup širokej verejnosti k očkovaniu proti COVID-19. V tejto chvíli máme predbežne zabezpečených poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí očkovanie v očkovacích centrách administratívne zastrešia. Nevyhnutné je však posilniť očkovacie tímy o ďalších lekárov a zdravotné sestry, aby bol priebeh očkovania čo najplynulejší,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Zdravotníci, ktorí majú záujem očkovať v krajskom očkovacom centre, sa môžu od dnes registrovať na internetovej stránke kraja www.bbsk.sk/nabor.

V online dotazníku uvedú svoje časové možnosti aj okres, v ktorom pôsobia, detaily týkajúce sa finančnej odmeny, zmluvy a ďalších náležitostí im mailom upresní oddelenie zdravotníctva Úradu BBSK.

V prípade doplňujúcich otázok tiež môžu kontaktovať koordinátorku očkovacích centier na [email protected]

Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci s mestami bude v tomto modeli podľa Štepánekovej zabezpečovať kompletnú logistiku, vybavenie, dezinfekciu a upratovanie priestorov, siete a ďalšie materiálno-technické záležitosti. Tiež zabezpečí administratívnych pracovníkov a registráciu náhradníkov na očkovanie.

„V rozpočte kraja sme na tento účel vyčlenili 100-tisíc eur, s ministerstvom zdravotníctva budeme rokovať o spôsobe refundácie týchto nákladov. Medicínske výkony a súvisiaci materiál budú preplácať zdravotné poisťovne poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v každom okrese. Tí uzatvoria zmluvy s konkrétnymi lekármi a z platieb od poisťovní im aj vyplatia odmeny,“ vysvetlil fungovanie systému podpredseda BBSK Ondrej Lunter s tým, že dodávku vakcín a registráciu na očkovanie bude zabezpečovať ministerstvo zdravotníctva.

Chýbajú odpovede

Prípravu desiatky očkovacích centier, z ktorých každé by malo denne zaočkovať minimálne 500 ľudí, spustil Banskobystrický samosprávny kraj ešte začiatkom februára. V spolupráci s primátormi miest a odborníkmi z lekárskeho prostredia vytypoval priestory, uskutočnil ich obhliadky a pracuje na softvérovom i materiálnom vybavení tak, aby očkovacie centrá zodpovedali požiadavkám, ktoré tento týždeň upresnilo v manuáli ministerstvo zdravotníctva.

Cieľom BBSK je krajské očkovacie centrá pripraviť do stavu, aby pri dostatku vakcín mohli byť od začiatku marca uvedené do prevádzky.

„Potrebujeme jasné a oficiálne poverenie od ministerstva, že samosprávne kraje sú koordinátormi pre vznik očkovacích centier. Potrebujeme jasný plán, kedy a v akých objemoch budú do krajov prichádzať vakcíny. Potrebujeme poznať spôsob financovania očkovacích centier a výšku odmeny pre zdravotníkov. Potrebujeme prístup do systému NCZI pre registráciu na očkovanie. A čo je najdôležitejšie, potrebujeme intenzívnu dennú komunikáciu s pracovníkom ministerstva, ktorý bude mať túto problematiku pre každý kraj na starosti,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Podľa jeho slov sa komunikácia s ministerstvom zdravotníctva v posledných dvoch týždňoch zlepšila, stále však chýbajú jasné pokyny a stanoviská nielen k očkovacím centrám, ale aj ďalším systémovým otázkam.

„Zvládnuť očkovanie dobre, rýchlo a dostupne pre každého obyvateľa je nielen pre nás, ale pre celý svet výzvou tohto roka. S prípravami očkovacích centier sme začali aj bez oficiálneho mandátu, pretože si nemôžeme dovoliť čakať. Chceme byť dobre pripravení a aj my chceme pomôcť poraziť pandémiu COVID-19,“ uzavrel vicežupan.

Zdroj: Rimava.sk, BBSK

Očkovacie centrum má byť v R. Sobote aj vo viacerých mestách na okolí

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross