No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Do „horúceho“ kresla sa v Tisovci posadila Bariová

Zo štyroch uchádzačov si poslanci vybrali bývalú riaditeľku správy súdu v Rimavskej Sobote. Postu hlavnej kontrolórky mesta Tisovec sa tak ujala Ivana Bariová, ktorá má právnické vzdelanie. Prednosta mestského úradu Tibor Tokár by bol rád, keby vydržala vo funkcii celých šesť rokov. „Je to fundovaný človek z hľadiska práva,“ povedal pre Rimava.sk Tokár.

V tajnom hlasovaní Bariová získala sedem hlasov. O túto funkciu sa uchádzala tiež niekdajšia šéfredaktorka Gemerských zvestí Marta Kanalová, ako aj Ján Antal a Mikuláš Novota. Mestské zastupiteľstvo pozostáva v Tisovci z jedenástich zástupcov občanov. Jeden z nich nebol v tom čase prítomný. Hlavná kontrolórka mesta pod Hradovou pracuje na 30 – percentný úväzok. Funkčné obdobie Bariovej plynie od 30. januára 2020 do 29. januára 2026.

Patrila k najmladším kontrolórom v regióne

Postu hlavnej kontrolórky Tisovca sa v októbri minulého roka vzdala Barbora Pavková. Zastávala ho od decembra 2016. Bola vyhlásená nová voľba, ale nikto sa do nej neprihlásil. Na základe uznesenia mestského parlamentu tak bola opäť vyhlásená voľba hlavného kontrolóra a o funkciu prejavilo záujem spomínané kvarteto kandidátov.

Článok pokračuje pod reklamouBarbora Pavková sa zaradila do zoznamu tisovských kontrolórov, ktorí mandát nedokončili. Pred ňou opustili predčasne stoličku hlavného kontrolóra - Ladislav Čajko, Tibor Tokár i Katarína Mešková. Tokár a Mešková prešli na pozíciu prednostu mestského úradu. „To preobsadenie bolo rozhodnutím bývalého primátora. Ak si dobre pamätám, tak Ladislav Čajko išiel na predčasný dôchodok a nemohol mať dva príjmy. Dobrovoľne sa vzdal funkcie,“ vyjadril sa Tibor Tokár, bývalý hlavný kontrolór a terajší prednosta mestského úradu. Ako doplnil, Barbora Pavková bola mladá, nádejná a vo funkcii skončila z osobných dôvodov. „Myslím si, že tu nie sú nejaké tlaky, alebo iné vplyvy na to, že je takáto častá fluktuácia hlavných kontrolórov,“ uviedol.

Na otázku, či to neoslabuje kontrolnú činnosť v rámci tisovskej samosprávy, Tokár odpovedal, že to by nevnímal ako zásadný problém. „Snažíme sa robiť v zmysle legislatívy, teda tak, ako nám káže zákon. Ale beriem, že kým sa človek zorientuje, zase prejde isté obdobie. V nejakom období nebola kontrolná činnosť vykonávaná, v nejakom je v určitej miere vykonávaná, ale keď sa potom do toho nabehne, bude to dobré.“

Článok pokračuje pod reklamouJeden z problémov môže byť podľa prednostu aj výška úväzku a ešte prípadne tá vec, keď má niekto popritom stabilné zamestnanie. „Vtedy je to náročnejšie. Keď sem viete prísť vždy v popoludňajších hodinách, je dosť málo času na to, aby ste začali s kontrolnou činnosťou a prešli si to aj s jednotlivými zamestnancami.“

Za výhodu aktuálnej hlavnej kontrolórky Ivany Bariovej považuje skutočnosť, že je na dôchodku. „Môže prácu vykonávať aj v dopoludňajších hodinách a viac komunikovať so zamestnancami mesta,“ povedal Tokár, ktorý sa domnieva, že poslanci by asi do väčšieho úväzku hlavného kontrolóra nešli, lebo samospráva má obmedzené zdroje príjmov.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: tisovec.com


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross