No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Domov dôchodcov v internáte zrejme nevznikne. Padol návrh nájomných bytov, ale aj sochy primátora

26. januára 2022 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Na včerajšom (25. 1.) zasadnutí mestského zastupiteľstva sa zúčastnilo 15 poslancov z celkového počtu 21. V bode rôzne zaznala téma ohľadom budúcnosti bývalého internátu na ulici Školská. Strhla sa vášnivá debata o tom, ako využiť tento schátraný areál.

Internát je pre domov sociálnych služieb priveľký

Poslanci z klubu Odvážme sa zrýchliť chceli, aby z objektu vznikol domov dôchodcov a sociálnych služieb. Primátor mesta Jozef Šimko zas preferuje byty pre mladé rodiny s deťmi. Budúcnosť internátu je zatiaľ otázna, no primátor mesta už niekoľkokrát avizoval, že domov dôchodcov v objekte internátu vzniknúť nemôže.

Na uplynulé zasadnutie preto pozval primátor aj Elenu Martinovičovú z Implementačnej agentúry Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, pod ktoré patrí národný projekt Deinštitucionalizácia zariadení sociálnych služieb – Podpora transformačných tímov. Tá vysvetlila, či je možné internát prestavať podľa predstavy poslancov.

Prečítajte si tiež: FOTO: Klienti DSS Slatinka budú bývať v novom, kraj rekonštruuje päť objektov v Lučenci a vo Vidinej

Článok pokračuje pod reklamou


„Čo sa týka budovy bývalého internátu, je absolútne nevhodná na akýkoľvek druh zariadenia sociálnych služieb. Naša komisia tak isto prijala stanovisko, kde neodporúča v tomto objekte sociálne služby,“ uviedla Martinovičová a pokračovala ďalej s tým, že domov sociálnych služieb je v pôsobnosti vyššieho územného celku - nie je možné ho vybudovať v tomto objekte.

„Z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky môžete získať finančné prostriedky, tak isto mesto R. Sobota sa môže uchádzať o tento finančný príspevok s 0-percentným spolufinancovaním pre zariadenie pre seniorov s kapacitou 12 miest alebo sociálno-zdravotné zariadenie s kapacitou 30 miest," vysvetlila. Budova je teda na tento účel priveľká.

„Keď ide o nejaký návrh a niečo takéto sa rieši, ja by som bola v prvom rade za to, aby vznikol okrúhly stôl a aby sa pozvali odborníci z oblasti sociálnych služieb a komunikovalo sa na úrovni odbornej. R. Sobota má už denný stacionár a pokrýva celý okres a vy chcete ďalší stacionár? Pred rokom jeden stacionár skončil, pretože neutiahol prevádzku. V prvom rade je potrebné zistiť, aký je dopyt po službách a aké služby sú rentabilné do budúcnosti,“ dodala.

„Aby ste boli v obraze, prečo túto tému nahadzujem, 21. 12. 2021 v rozpočte mesta na rok 2022 ste odsúhlasili 96-tisíc eur na projektovú dokumentáciu (na domov dôchodcov a soc. služieb, pozn. red.). Komisia finančná už odsúhlasila tých 96-tisíc eur,“ reagoval primátor. Podľa Júliusa Szabóa z odboru rozvoja mesta sa prihlásili šiesti uchádzači - najnižšia cena bola 96-tisíc a ďalšie boli ponuky boli v hodnotách od 116-tisíc do približne 128-tisíc.

Ako zhrnul primátor Šimko, budova je nevhodná na tento účel. „Nemáme iné východisko a buď súhlasíte s mojím návrhom, ktorý som predkladal pred 3 rokmi, že z tohto internátu vybudujeme 132 rodinných bytov. Nie sociálne byty, ale pre mladé rodiny s deťmi. Z Plánu obnovy a odolnosti vieme získať finančné príspevky a minister Krajniak je tomuto mestu naklonený,“ dodal Šimko.

Článok pokračuje pod reklamou


Nový domov dôchodcov na Kurinci?

Mária Turoňová z odboru sociálnych vecí poslancom vysvetlila, že Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravuje výzvu z Plánu obnovy a odolnosti. „Bude možné získať finančné zdroje na budovanie vybraných sociálnych služieb. Cieľom je, aby sa dalo čo najlepšie využiť z tejto celej výzvy to, čo si dané mesto alebo obec vyberie,“ povedala.

Možnosti projektu sú buď nízko kapacitné sociálne služby pobytového typu pre 12 miest, alebo zdravotnícko-sociálne nízko kapacitné služby do 30 miest, prípadne ambulantné služby. Výška finančných prostriedkov na celý tento projekt je okolo 192-miliónov eur.

Mesto sa môže uchádzať o čiastku z tejto sumy. Do výzvy na získanie finančného príspevku sa mesto bude môcť prihlásiť približne v druhom kvartáli tohto roka.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross