No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Rastú v ňom aj 300-ročné stromy, anglický park sa dočká obnovy

28. februára 2022 | |  | |

TORNAĽA – Tornaľská Zoltánka sa dočká revitalizácie. Park s historickou hodnotou by chcela samospráva začať obnovovať už čoskoro.

Ide o dlhodobý zámer mesta. „Je to mestský park, ktorý má svoj historický význam. Nachádza sa pri detskom domove, jeho majiteľ bol niekedy Zoltán Tornallyay. Anglický park bol vybudovaný ku kúrii Tornallyayovcov,“ vysvetlil Ladislav Nagy, prednosta mestského úradu. V parku v minulosti robilo mesto aj dendrologický prieskum, z ktorého vyplynulo, že tam rastú aj 300-ročné stromy.

Článok pokračuje pod reklamou


„Je to veľmi pekný park. Niekedy tam bol aj prameň vody, ľudia tam chodili oddychovať, konali sa tam rôzne spoločenské akcie,“ povedal s tým, že keď to pandemická situácia dovoľovala, mesto či iné subjekty v Zoltánke organizovali rôzne akcie najmä pre mládež a deti.

V parku stojí aj amfiteáter, ktorý kedysi mesto využívalo ako letné kino. „Mesto realizovalo v poslednej dobe veľa infraštrukturálnych projektov. Samozrejme, tento objekt čakal dosť dlho na realizáciu,“ zhodnotil ďalej prednosta Nagy.

Mesto využilo šancu a s úspešným koncom sa zapojilo do výzvy Poľnohospodárskej platobnej agentúry – Programu rozvoja vidieka v rámci VSP Južný Gemer. Získalo financie na revitalizáciu parku a vybudovanie náučných chodníkov. „V parku vybudujeme chodníky, osadíme potrebný mobiliár a pribudnú aj náučné tabule o jednotlivých objektoch parku,“ povedal prednosta Nagy.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako ďalej načrtol, z parku sa dá prejsť aj k prameňu „štavice“. „Malo by sa zrealizovať aj zastrešenie bývalého prameňa. Ľudia tam niekedy radi chodili na vodu,“ dodal. Zatiaľ naplánovaná revitalizácia vyjde mesto na približne 67-tisíc eur.

Mesto podľa jeho slov myslelo aj na to, že má v zriaďovateľskej pôsobnosti dve veľké školy. „Chodí tam zhruba 1 200 detí. Máme aj veľkú materskú školu a Centrum voľného času, Základnú umeleckú školu. Aj pre mládež a deti by to bol veľmi vhodný priestor na oddych a na ukážkové akcie,“ vysvetlil ďalej.

Podľa slov prednostu ide aktuálne o prvú fázu obnovy Zoltánky. Plánov a problémov, ktoré treba vyriešiť, majú viacej, ako napríklad elektrické vedenie či verejné osvetlenie. Ladislav Nagy očakáva, že obnova kúpaliska a parku by mohla do mesta pritiahnuť viac turistov. „Postupne by sme chceli dať do poriadku celý objekt. Je to krásne prostredie,“ uzavrel.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross