No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mestá a obce sa dnes chystajú protestovať, vypnú verejné osvetlenie

30. januára 2023 |  | 
Foto ilustračné. Zdroj: Pixabay

Verejné osvetlenie vo viacerých lokalitách Slovenska na nejaký čas zhasne. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) organizuje protestnú akciu, ktorej cieľom je upozorniť na problémy samospráv so zvýšenými nákladmi na energie.

Mestá a obce, ktoré sa do protestu zapoja, vypnú verejné osvetlenie dnes 30. januára na polhodinu, a to v čase od 19:00 do 19:30. Zapojenie sa do akcie už avizovalo napríklad mesto Tornaľa.

Článok pokračuje pod reklamou


"Dáme tak najavo, že situácia s neriešením cien energií pre samosprávy má mimoriadne vážne a negatívne dopady na plnenie mnohých našich základných úloh a povinností, čo sa dotkne aj bežného života každého z nás. Mestá a obce nie sú autormi problémov. Sú obeťami zlých rozhodnutí vlády, a to, čo v tomto období najviac potrebujeme, je rýchla a efektívna pomoc od vlády,“ uviedlo mesto na svojom profile na sociálnej sieti. Tma bude napríklad aj v Hnúšti, mesto tiež avizuje protest.

V susednom Novohrade sa k protestujúcim pripojí napríklad obec Tuhár. „Do protestnej akcie sa zapájame, pretože vysoké ceny energií zasiahli každú samosprávu vrátane Tuhára. Vláda nám nevie dať relevantné stanovisko a postup, ako nám chcú tieto výdavky preplatiť. Mestám a obciam tak chýbajú zdroje. Veríme, že symbolickým vypnutím osvetlenia, ktorý je prvým protestným krokom, občanom neublížime,“ povedal pre náš partnerský portál Novohradské.sk starosta Tuhára Peter Čeman.

Kým Tuhár vlani za ročnú spotrebu energií z verejného osvetlenia zaplatil približne 1 800 eur, po novom by to malo byť až 6 800 eur.

„Máme vysoké zálohové platby, musíme meniť rozpočty. Nevieme, na čom sme a s akými peniazmi a kedy môžeme počítať. Netušíme, či nám niečo vrátia, preto si nemôžeme naplánovať rozpočet ani rôzne projekty. Nevieme, čo nás do konca roka čaká,“ dodal Čeman.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross