No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mesto prerozdelilo viac než pol milióna eur. Naplánovali hneď niekoľko rekonštrukcií

12. júla 2021 | |  | |
Foto ilustračné. Zdroj: Vydavateľstvo CBS

POLTÁR – Na uplynulom mestskom zastupiteľstve v Poltári zástupcovia občanov rozhodovali o tom, kam pôjde 550-tisíc z rezervného fondu mesta.

Ako vyplýva zo schváleného uznesenia, peniaze poputujú najmä na rekonštrukcie budov či komunikácií. Najväčšiu časť z vyčlenenej sumy zhltne kompletná rekonštrukcia miestnej komunikácie – časť Prievrana, a to 125-tisíc eur. Ďalšia značná časť pôjde na asfaltovanie cesty na ul. Kanadská. V zozname sa objavila aj budova kultúrneho domu v Slanej Lehote, budova Krištáľ či budova domu služieb.

Samospráva má v pláne taktiež z týchto financií zakúpiť napríklad skladateľné mobilné pódium či drevený betlehem. Ďalej by 30-tisíc eur malo ísť na rozšírenie urnového hája a 20-tisíc eur na rekonštrukciu bežeckej dráhy a ihriska v areáli ZŠ Slobody 2.

Článok pokračuje pod reklamouK týmto návrhom, ktoré predniesla primátorka mesta Martina Brisudová, sa ako prvý vyjadril poslanec Zdenko Račko. Zaujímalo ho, či má mesto k vybraným rekonštrukciám už aj cenové ponuky. „Chýbajú mi tu aspoň nejaké základné cenové ponuky, že čo chceme za tie peniaze urobiť. Podľa mňa sú to strelené ceny,“ vyjadril sa ďalej. Zarazil ho aj plánovaný nákup mobilného pódia. „Prenajať sa dá za 500 – 1 000 eur na jednu akciu,“ dodal.

Podľa primátorky mesta o všetkých položkách hovorili na stretnutí, na ktoré pozvali aj mestských poslancov. Nezúčastnili sa ho ale všetci. „Na ulici Kanadskej sa bude budovať vodovod. V súčasnej dobe sa vodovod súťaží. Po jeho vybudovaní pristúpime k rekonštrukcii cesty a chodníka,“ povedala k jednému z bodov Brisudová.

„Jednotlivé návrhy sa budú súťažiť. Na základe vysúťaženia budeme vedieť konkrétne ceny pre naše jednotlivé návrhy,“ objasnila primátorka s tým, že v rezervnom fonde podľa nej ostane ďalších 30-tisíc na prípadné dofinancovanie niektorej z akcií.

Prerozdelenie financií z rezervného fondu mesta. Zdroj: mesto Poltár

Ceny zaujali aj poslanca Pavla Gavalca. „Kto tieto ceny tak od pásu hádzal. Ku každej položke býva vyhodnotenie odborníka,“ opýtal sa poslanec. Podľa primátorky Brisudovej mesto už má niekoľko cenových ponúk. „Máme napríklad aj cenové ponuky, čo sa týka rekonštrukcie cesty na Prievanu. Sú tu dve cenové ponuky. Práve týmto cenovým ponukám sme prispôsobili prerozdelenie fondu,“ odpovedala.

Podľa poslanca Petra Žiláka je prerozdelenie financií konsenzom viacerých návrhov. „S návrhom súhlasím, ale nepočkáme na zreálnenie, vybranie jednej ponuky? Aby sme to presnejšie špecifikovali,“ navrhol poslanec Žilák s tým, že takto budú musieť pravdepodobne meniť rozpočtové opatrenia.

„My by sme chceli čo najviac týchto akcií zrealizovať do konca tohto roka, tak aby to prispelo ku komfortnejšiemu životu našich obyvateľov, aby sme tie finančné zdroje nedržali iba na účte. My budeme tieto veci, ktoré sa tu nachádzajú, samozrejme, súťažiť,“ povedala primátorka znova s tým, že výsledná cena môže byť vyššia alebo nižšia.

Martina Brisudová taktiež vysvetlila aj nákup mobilného pódia. „Kľúčovou stavbou, ktorú v súčasnosti realizujeme, je kultúrny dom a priestor pred kultúrnym domom,“ povedala s tým, že nové mobilné pódium nahradí to, ktoré teraz stojí pri kultúrnom dome – podľa architektonického návrhu bolo posúdené ako nevhodné. „Okresné mesto, akým Poltár je, si zaslúži skladateľné pódium,“ dodala s tým, že môže byť presunuté aj do iných častí mesta. Využijú ho podľa nej napríklad pri oslavách storočnice futbalu.

Na záver diskusie primátorka mesta opäť zdôraznila, že výsledné ceny môžu byť iné a na ďalších zasadnutia sa môže stať, že poslanci budú rozhodovať o zmene rozpočtových opatrení. Zástupcovia občanov napokon po diskusii prerozdelenie schválili.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross