No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Počet poslancov ostane rovnaký aj v ďalšom volebnom období. Nebudú sa meniť ani volebné obvody

31. mája 2022 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Počet poslancov mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote ostane na čísle 21 aj v nasledujúcom volebnom období. Zachovaný ostáva aj počet volebných obvodov. Rozhodli o tom poslanci na svojom dnešnom zasadnutí.

Rimavská Sobota spadá do kategórie miest, ktoré majú od 20-tisíc do 50-tisíc obyvateľov - zo zákona teda vyplýva, že podľa počtu obyvateľov musí mať v mestskom zastupiteľstve od 15 do 25 poslancov. Za zníženie počtu poslancov sa vyslovil poslanec Zoltán Cziprusz.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako povedal, počtom obyvateľov sa mesto pohybuje pri spodnej hranici tohto limitu. „Nie je veľmi logické, aby sme mali nad 20 poslancov,“ vyjadril sa a navrhol počet znížiť na 15 alebo 17 poslancov.

„Každé voľby klesá počet záujemcov o post poslanca. Tým pádom, dá sa povedať, že klesá aj úroveň alebo kvalita poslaneckého zboru, stačí sa pozrieť na posledné štyri roky. Niekoľkokrát sa stalo, že sme sa trikrát do mesiaca museli stretnúť. Keď je menej poslancov, menej sa háda,“ povedal poslanec.

„Čo sa týka finančnej úspory, ak by si niekto myslel, že tu poslanci veľa zarábajú, nie je to pravda. Je to okolo 190 eur v čistom, skoro 300 eur v hrubom. Za štyri roky by úspora bola cca 55-60-tisíc eur,“ dodal poslanec s tým, že na zasadnutiach musia byť prítomní aj zamestnanci úradu – ak zasadajú niekoľkokrát na pokračujúcich zasadnutiach, skracujú im pracovný čas. Napokon poslanec navrhol, aby v budúcom zastupiteľstve sedelo 17 poslancov.

Článok pokračuje pod reklamou


Na vyjadrenia Zoltána Cziprusza o tom, že klesá úroveň poslancov, reagoval poslanec Štefan Tankó. „Na čo si to presne myslel? Na nás? Na niekoho presne? Mne to pripadá tak, akoby si sa na nás pozeral ako na bandu debilov,“ povedal poslanec Tankó. Ako odpovedal poslanec Cziprusz, na nikoho konkrétneho nenarážal.

„Takto na konci volebného obdobia to riešiť je dosť nešťastné. Keby sme sa s tým zaoberali rok-rok a pol dozadu, ako iné samosprávy, mohli by sme kľudne zmeniť aj počet volebných obvodov. Tá situácia, ktorá je tu roky, a roky sa nám sťažujú okolité mestské časti, že nemajú svojich poslancov, tak by mohli mať poslancov. Len je k tomu potrebná široká zhoda, debata, na to teraz priestor nie je,“ vyjadril sa poslanec Roman Vaľo. Ako pokračoval, budúce mestské zastupiteľstvo o tom môže rozhodnúť.

Ako dodal, podľa neho neklesá úroveň poslaneckého zboru a nemá ani súvis s tým, že sa musia stretávať na pokračujúcich zasadnutiach. „Nie je to problém poslancov, keď sa zasadá dlho. Netreba zmeniť počet poslancov, treba vymeniť niekoho úplne iného,“ pokračoval s tým, že nie je zástancom toho, aby sa moc koncentrovala v menšom počte rúk. Poslanec navrhol, aby zachovali súčasné počty.

Za zachovanie súčasného počtu poslancov sa vyjadril aj poslanec Štefan Baláž. „Viac ľudí viac vie. Prikláňam sa k počtu 21, aj keď klesol počet obyvateľov,“ povedal a podotkol, že na poslaneckých miestach sedí vzorka ľudí s rôznym vysokoškolským vzdelaním. „Sme mesto, kde žijú Slováci, Maďari aj Rómovia. Treba aj túto otázku brať v úvahu, aby sa dostali z každej tejto oblasti ľudia za poslancov, ak ich zvolia,“ dodal.

Poslanci napokon schválili uznesenie, podľa ktorého ostane súčasný počet poslancov zachovaný.

Hlasovanie za návrh poslanca Cziprusza – počet poslancov 17. Zdroj: TV Rimava
Hlasovanie o zachovaní počtu poslancov. Zdroj: TV Rimava

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross