No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Samospráva by mala dostať vyšší podiel z dane ako sa počítalo

Podľa prognózy Ministerstva financií SR by rimavskosobotská samospráva mala v tomto roku dostať 5 226 842 eur z dane z príjmu fyzických osôb. Vyplýva to z východiskových štatistických údajov a rozpočtovaných podielov obcí na výnose z dane, ktoré rezort zverejnil na svojej internetovej stránke. Návrh mestského rozpočtu na rok 2013 bol v tomto smere pesimistickejší, počítalo sa v ňom so sumou 5 130 000 eur. Bol však vypracovaný v čase, keď ešte prognóza ministerstva nebola zverejnená. Poslanci sa mali návrhom rozpočtu zaoberať už v decembri, no kvôli predčasne ukončenému zasadnutiu tento bod neprerokovali.

Vedúca ekonomického odboru na mestskom úrade Karina Kochanová ale upozornila, že zverejnené údaje na stránke ministerstva sa nemusia naplniť. Ako uviedla, aj vlani mesto dostalo približne o 273 tisíc eur menej, ako sa pôvodne podľa prognózy predpokladalo. Podiel na výnose dane z príjmov poukázaný samospráve zo štátneho rozpočtu pritom tvorí najväčší podiel na celkových daňových príjmoch.

Mestské zastupiteľstvo by sa návrhom rozpočtu malo zaoberať na svojom najbližšom rokovaní v stredu, 16. januára. Jeho konečnú verziu ešte ovplyvní zmena všeobecne-záväzného nariadenia o výške miestnych daní a poplatkov. Podľa slov primátora schválená sadzba dane za nehnuteľnosti pre podnikateľské subjekty znamená výpadok vo výške 112 tisíc eur.

Návrh rozpočtu musí byť v zmysle zákona vyrovnaný, respektíve prebytkový. Ak by doň boli zahrnuté požiadavky oddelení mestského úradu, rozpočtových a príspevkových organizácií mesta a obyvateľov mestských častí, schodok by podľa vedúcej ekonomického odboru predstavoval viac ako 1,5 milióna eur. "Takmer deväťdesiat percent požiadaviek na kapitálové výdavky sme museli z návrhu rozpočtu vypustiť, pretože je nedostatok zdrojov v príjmovej časti," uvádza Kochanová.

Ako primátor  v rozhovore pre Rimava.sk pred časom spomenul, rok bude ťažký, mesto musí hľadať iné rezervy. Poukázal pritom na úsporu pri zmene vývozu tuhého komunálneho odpadu. Zároveň ale uviedol, že v návrhu rozpočtu je zahrnutá suma 233 tisíc eur na dokončenie bazéna v rekreačnej oblasti Kurinec.

Minuloročným rozpočtom sa poslanci zaoberali opakovane, v decembri 2011 ho neschválili, v apríli chceli predkladaný návrh  meniť, primátor ho stiahol z rokovania. Poslanci následne odišli z rokovacej sály a zastupiteľstvo nebolo uznášania schopné. Rozpočet, ktorý schválili v júni, primátor považoval za likvidačný a  uznesenie vetoval. Mesto bolo v rozpočtovom provizóriu až do septembra.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross