No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poltár bude revitalizovať vnútroblok. Pribudne detské ihrisko, zeleň aj stroje na cvičenie

14. apríla 2022 | |  | 
Zdroj: mesto Poltár

POLTÁR - Samospráva plánuje obnoviť verejný priestor na sklárskom sídlisku. Na ploche ohraničenej ulicami Fučíkova a Sklárska prejdú rekonštrukciou existujúce chodníky. Na túto investíciu využije finančné prostriedky poskytnuté Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Ako uviedla referentka kancelárie primátorky Jozefína Očenášová, upravia sa aj trávnaté plochy a na mieste budú vysadené kvety, kríky a stromy. "Vysadí sa jedlý les, vybudujú sa útočiská pre hmyz a iné drobné živočíchy. Na sídlisku pribudne sieť dažďových záhrad," vysvetlila.

Článok pokračuje pod reklamou


Zdroj: mesto Poltár

"Projekt dbá aj na životné prostredie, preto dopĺňa trávnaté plochy o kvitnúce lúky, kvetinové a bylinkové záhony, ktoré budú súčasťou jedlého lesa. Jedlý les je človekom vytvorený ekosystém, kde v harmónii spolu existujú stromy, kry a byliny. Hlavným cieľom je zaistiť druhovú rozmanitosť rastlín s pozitívnym vplyvom na životné prostredie," doplnila Očenášová.

Pre najmenších vznikne ihrisko v podobe kombinovanej vežovej zostavy so striežkou, tienidlom, šmýkačkou, tunelom, lezeckou stenou s úchytmi, lanovou sieťou, rebríkom a šplhacou tyčou. "Ihrisko doplnia edukatívne panely ako počítadlo, tabule na kreslenie a piškvorky," dodala Očenášová.

Pre fitness nadšencov bude k dispozícii zostava na precvičenie ramien a nôh, súčasťou bude veslovací trenažér, stepper, surf a ďalšie iné zostavy na cvičenie.

Článok pokračuje pod reklamou


Hlavnou myšlienkou obnovenia je zlepšenie mikroklímy prostredia, zvýšiť vlhkosť ovzdušia a znížiť jeho prašnosť. "Nebudú chýbať pódiá, pergoly, nové parkové lavičky či odpadkové koše," vymenovala Očenášová. "Výsledkom obnovy bude 12 655,03 metrov štvorcových revitalizovanej plochy vnútrobloku."

Primátorka Poltára Martina Brisudová sa vyjadrila, že zámerom mesta je vytvoriť atraktívny verejný priestor pre spoločenské, športové a oddychové aktivity občanov s dôrazom na bezpečnosť a bezbariérovosť. Mesto môže revitalizovať z dotácie vo výške viac ako 529-tisíc eur. Celkové výdavky, ktoré mesto preinvestuje, predstavujú sumu viac ako 557-tisíc eur. Mesto sa bude podieľať s 5-percentnou spoluúčasťou.

"Ak všetko dobre pôjde, začiatkom leta by mohli začať prvé práce na sídlisku. Momentálne sa realizuje verejné obstarávanie. Jeho ukončenie je naplánované na 9. mája. Hneď po skončení mesto podpíše zmluvu s úspešným uchádzačom," povedala primátorka. Práce by mali byť ukončené najneskôr do októbra roku 2023.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross