No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci schválili nájom pôdy pre Agroris a zároveň vyšli v ústrety priemyselnému parku

8. októbra 2020 |  | 

Rimavskosobotskí poslanci sa po pár dňoch vrátili opäť ku hlasovaniu o poľnohospodárskej pôde pre miestnu spoločnosť Agroris, víťaza verejnej obchodnej súťaže. Ten za prenájom pôdy mestu zaplatí viac ako 110 tisíc eur raz ročne počas dĺžky nájmu. Návrh prenajať spomínanú pôdu na mimoriadnom rokovaní, pôvodne len o tomto bode, potvrdilo všetkých 13 prítomných poslancov.

Hoci niektorí poslanci tvrdili, že počas minulotýždňového rokovania tento bod odsúhlasili, a preto nevedia, prečo sa tu opäť zišli, prednosta Štefan Szántó skonštatoval, že bude lepšie, keď uznesenie opakovane odsúhlasia, aby sa po čase tým nemusela zaoberať prokuratúra. "Myslím, že lepšie keď dnes potvrdíme uznesenie, ako keď uzatvoríme zmluvu a o dva mesiace sa niekto ozve," skonštatoval.

V rozprave poslanec Roman Vaľo na margo minulotýždňového rokovania k tomuto bodu pripomenul, že výzva primátora bola v rozpore s rokovacím poriadkom, pretože rozprava bola vtedy už ukončená. "Pozmeňovacie návrhy sa môžu podávať len počas rozpravy. Poprosím aj primátora, aby sa do budúcna vyvaroval týchto otázok, ktoré veľmi často dáva po prečítaní uznesenia. Či má ešte niekto pripomienku," povedal a dodal, že každý poslanec má právo vzniesť pripomienku či pozmeňujúci návrh len v rozprave a nie po jej ukončení. "Tam sa stalo viacero chýb," povedal Vaľo.

Článok pokračuje pod reklamouHlavný kontrolór Mikuláš Csirmaz odporučil opakovane ešte raz odsúhlasiť uznesenie, aby sa vyvarovali chybám. Zároveň potvrdil Vaľove slová s tým, že predsedajúci po prečítaní návrhu by nemal položiť žiadne otázky. "Pretože tým pádom otvárame opäť rozpravu o návrhu," dodal a upozornil, aby veci riešili v priebehu rozpravy.

Prednosta Štefan Szántó potom poznamenal, že načo tu poslanci sedia. "Na to, aby sme hľadali, že kto urobil chybu, alebo aby sme tento materiál schválili?" opýtal sa Szántó, podľa ktorého hlavným cieľom poslancov je poukázať na to, kto chybu urobil. Ako podotkol, počas rokovania sa nikto neozval, ani hlavný kontrolór, že došlo k chybe.

Rozprava bola ukončená procedurálnym návrhom Romana Vaľa, po ktorom poslanci bod odsúhlasili.

Rokovanie viedol viceprimátor Ladislav Rigó, ktorý primátora ospravedlnil, že išiel na pohreb bývalého dekana rímskokatolíckej farnosti Jozefa Dluhoša. Poslanci v úvode rokovania prízvukovali, aby boli do pozvánky správne doplňované všetky body, ktoré tam majú byť. "Kto je zodpovedný za dodržiavanie alebo je to naschvál?" pýtal sa poslanec Jaroslav Matzenauer Vaľo *, ktorý sa podľa jeho slov domnieva, že ide o ignoranciu rokovacieho poriadku.

Poslanci sa však na mimoriadnom rokovaní zaoberali aj návrhom na záujem mesta o vybudovanie štátneho priemysleného parku. Ako zdôraznil predseda poslaneckého klubu Odvážme sa zrýchliť Roman Vaľo, ide o najdôležitejšiu investičnú záležitosť za posledných 20 rokov v našom meste. Minulý týždeň radnicu navštívili zástupcovia agentúry SARIO v súvislosti s hľadaním vhodných pozemkov k postaveniu štátneho parku. "Sme radi, že sa tieto rokovania posunuli o dosť dôležité kroky dopredu, ktoré vzbudzujú aj nádej. Urobme všetko preto, aby sme si to nepokazili," skonštatoval Vaľo a dodal, že ho to mrzí, že na rokovaniach nebol primátor Šimko.

Išlo o to, ktoré územia sa môžu o štátny priemyselný park uchádzať. Uznesenie je podľa vedúcej vedúcej rozvoja mesta Evy Murárikovej potrebné predložiť agentúre SARIO s ostatnými dokladmi. "Návrh uznesenia som konzultovala s agentúrou SARIO pretože tiež sme mali trošku pochybnosti o tom či sú v súlade dve podmienky, ktoré boli v liste a odporučili nám, aby sme uznesenie schválili v takomto znení," uviedla.

"Uznesenie je jednoznačne nutné, aby vôbec sme dostali priemyselný park aj za cenu, keď by sme to bezplatne odovzdali," povedal Štefan Szántó a dodal, že problém môže nastať vtedy, ak by štát nepostavil priemyselný park a pozemky nevrátil. "Ale to je otázka zmluvy. Tu nemáme o čom pochybovať, pretože ak my toto neponúkneme v uznesení, ani nám to neodklepnú," uzavrel. Viceprimátor Rigó
priblížil, že ide asi o plochu 50 ha z celkových pozemkov 78 ha. Pozemky sa nachádzajú v lokalite smerom na obec Čerenčany.

MsZ schválilo záujem mesta o vybudovanie štátneho priemyselného parku na vybranom území. Schválilo aj záujem o urýchlenú zmenu územného plánu aj na ďalšie pozemky v rámci územia. Rovnako súhlasili aj s dobrovoľným prevodom vlastníctva pozemkov vo vlastníctve mesta pre štátnu obchodnú spoločnosť zriadenú Ministerstvom hospodárstva SR zodpovednú za realizáciu priemyselného parku za cenu stanovenú znaleckým posudkom.

Zdroj. Rimava.sk

  • Oprava 9. októbra. Pri otázke nebolo správne uvedené meno poslanca, ktorý chcel vedieť, kto je zodpovedný za dodržiavanie zostavovania bodov k rokovaniu MsZ.

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross