No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Za predaj župného domu žiada samospráva opravu aj zasadačku zadarmo

budova bývalého župného domuZabezpečenie rekonštrukcie do piatich rokov  aj bezplatné poskytnutie zasadačky na rokovania mestského zastupiteľstva. Také sú podmienky, ktoré samospráva uvádza v návrhu na uznesenie o predaji župného domu štátu. Ministerstvo vnútra požiadalo Mesto Rimavská Sobota o odpredaj historickej budovy spolu s pozemkami za symbolické euro, presťahovať sem chce všetky odbory okresného úradu a vytvoriť KAMO, teda kontaktné  miesto pre občana, ktoré má uľahčiť vybavovačky na úradoch. O návrhu majú dnes rozhodovať poslanci, na schválenie zámeru bude potrebná trojpätinová zhoda.

Mesto chcelo pôvodne žiadať takmer 2,5 miliónový grant z eurofondov na opravu fasády župného domu, no po vyhlásení výzvy nebolo oprávneným žiadateľom. Ako vysvetlila vedúca odboru rozvoja mesta na mestskom úrade Eva Muráriková, nepostačovala podmienka, že budova je vo vlastníctve žiadateľa, mala byť aj v správe kultúrnej inštitúcie – múzea, galérie alebo knižnice.

Poslanci by tak mali prerokovať žiadosť ministerstva vnútra. Podľa nej rezort považuje objekt za najvhodnejší na to, aby tu mohli sídliť všetky odbory okresného úradu. V budove chce zriadiť aj KAMO, kontaktné miesto, kde by občan ľahšie vybavil  agendu štátnej správy.

Ako sa v predkladanom materiáli uvádza, mesto nadobudlo kultúrnu pamiatku od štátu v máji 1991, jej zostatková cena je v súčasnosti viac ako 400 tisíc eur.

Budova však nevyhnutne potrebuje rekonštrukciu, na ktorú mesto nemá dosť finančných prostriedkov. Mestská bytová správa, správca objektu, v minulosti zo základného nájomného vykonala čiastkové  opravy. Upozorňuje však na to, že nájomné, ktoré dnes získava, postačuje už len na odstránenie bežných havarijných stavov. Po schválenom znížení predstavuje ročné nájomné  7 800 eur, budova je obsadená len na štyridsať percent. „V prípade, že mesto nebude vedieť zabezpečiť rekonštrukciu Župného domu, Mestská bytová správa súhlasí  s prevedením majetku v prospech  Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorý  bude vedieť zabezpečiť plnú obsadenosť budovy a pravdepodobne aj postupnú rekonštrukciu,“ uvádza vo svojom stanovisku správca župného domu.

Komisia výstavby, dopravy a životného prostredia pri mestskom zastupiteľstve v Rimavskej Sobote odporúča odpredať nehnuteľnosť ministerstvu, ale za trhovú hodnotu.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross