No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rim. Sobota: Mestská rada skončila

28. novembra 2022 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Prvé zmienky o mestskej rade v Rimavskej Sobote sa objavili už približne pred 500 rokmi. Dnes mestskí poslanci neschválili jej opätovné vytvorenie, čím mestská rada skončila.

Dnes, v pondelok 28. novembra, zasadá novozvolené mestské zastupiteľstvo po druhýkrát. Jedným z bodov ich rokovania bolo zriadenie mestskej rady, ktorá fungovala aj predchádzajúce volebné obdobie. Ako vyplýva zo Štatútu mesta Rimavská Sobota, mestská rada je iniciatívnym, výkonným a kontrolným orgánom mestského zastupiteľstva a zároveň plní funkciu poradného orgánu primátora. Ako povedal Roman Vaľo, mestský poslanec a predseda novovzniknutého klubu Spolu sme Sobota, mestská rada mala svoje opodstatnenie, fungovala efektívne a v prospech obyvateľov.

Článok pokračuje pod reklamou


"Mali by sme si ctiť a vážiť históriu, to je jedna strana mince. Druhá strana mince je tá, že zasadnutia mestskej rady, aj napriek tomu, že sa ich v minulom volebnom období primátor nezúčastňoval, boli efektívne, pracovné a konštruktívne. Mnoho vecí sme tam dokázali veľmi rýchlo vyriešiť a nemuselo sa čakať na zasadnutie zastupiteľstva," povedal Roman Vaľo.

Podľa primátora Jozefa Šimka nemajú mestskú radu ani okolité okresné mestá. Ako príklad uviedol Lučenec. "Vzhľadom k tomu, že to je len poradný orgán, nepovažujem za potrebné, aby mestská rada fungovala," povedal s tým, že aj tí poslanci, ktorí nechcú mestskú radu, si ctia históriu aj občanov mesta. Kompetencie mestskej rady podľa jeho slov môžu prejsť na poslancov i na neho.

Mestská rada predchádzajúce volebné obdobie fungovala. Opäť mala mať sedem členov z radov poslancov, medzi nimi aj zástupcu primátora. Členov malo voliť mestské zastupiteľstvo na celé funkčné obdobie, pričom ich mohlo kedykoľvek odvolať.

Hlasovanie za vznik mestskej rady. Prítomní boli všetci poslanci.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross