No active "ca-sidebar-197687" sidebar

TORNAĽA: Zvýšenie miestnych daní v tomto roku poslanci zamietli

19. januára 2012 |  | | |

Tornaľčania platia od januára rovnaké miestne poplatky ako v minulom roku. Keď vedenie samosprávy v Tornali na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva predložilo návrh na zvýšenie miestnych daní a miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, poslanci ho jednohlasne stiahli hneď v úvode rokovania. V Tornali je v súšasnosti rozpočtové provizórium, nezvýšenie daní spôsobí výpadok v samospráve viac ako 100 tis. eur.

„Vždy tu boli tlaky zo strany zastupiteľstva, aby sme každým možným spôsobom zvýšili príjmovú časť rozpočtu, tak sme vyšli s takýmto návrhom, žiaľ zastupiteľstvo, ktoré to má v kompetencii, s tým nesúhlasilo,“  povedal pre Rimava.sk prednosta mestského úradu v Tornali Lajos Balajti. Podľa jeho slov bol návrh na rokovanie pripravený, žiadne písomné ani ústne pripomienky ani v komisiách ani zo strany občanov neobdržali. „Boli sme aj my z toho prekvapení,“ povedal Balajti, podľa ktorého dane a miestne poplatky budú zo zákona môcť zvýšiť až od začiatku budúceho roka.

S pozmeňujúcim návrhom na začiatku rokovania prišiel poslanec Ján Deák. Podľa jeho slov bol návrh dobre pripravený a aktualizácia  súčasného VZN je veľmi potrebná. „Viem, že výber daní aj v terajšej výške je ťažký a obávam sa, že pri takomto navrhovanom zvýšení by prekročili pásmo solventnosti aj doteraz riadne platiaci občania, ktorí boli doteraz na hrane svojich finančných možností,“ uviedol na rokovaní poslanec a dodal, že zvýšením by dosiahli opačný efekt a podarilo by sa im vyzbierať ešte menej daní a poplatkov. Z rokovania boli nakoniec stiahnuté aj ostatné body týkajúce sa poplatkov.

Ako prednosta úradu v Tornali ďalej pripomenul, od nového roku sa zvýšili iba poplatky za nájom nebytových priestorov vo vlastníctve mesta Tornaľa. Cena, ktorú v novembri poslanci odsúhlasili, sa zvýšila minimálne štvornásobne, ročná sadzba približne 7,50 eur za m2 sa stúpla na 30 až 37 eur.  „Zatiaľ avizoval ukončenie nájmu v budove mestského úradu jediný podnikateľ, kníhkupectvo,“ uviedol Balajti, podľa ktorého v mestských priestoroch je približne 15 subjektov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross