No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Hajnáčke postavili komunitné centrum, slúžiť občanom by mohlo už o pár mesiacov

HAJNÁČKA – V centre obce Hajnáčka postavili novú budovu. Vznikne v nej komunitné centrum, v ktorom sa budú môcť stretávať obyvatelia obce. Nepôjde pritom len o miesto, kde budú môcť tráviť voľný čas – v komunitnom centre nájdu aj pomoc v ťažkých životných situáciách.

V obci v týchto dňoch prebiehajú aj ďalšie práce. "Asfaltujeme prístupovú cestu k cintorínu dlhú asi 750 metrov. Získali sme dotáciu z Ministerstva vnútra SR vo výške 180-tisíc eur," dodal starosta obce.

Obec získala dotáciu od Ministerstva vnútra SR cez operačný program Ľudské zdroje vo výške takmer 300-tisíc eur, pričom projekt spolufinancuje čiastkou zhruba 15-tisíc eur. "V týchto dňoch prebieha kolaudácia. Máme na to všetky potrebné doklady. Akonáhle ukončíme kolaudáciu, cez VÚC prebehne registrácia komunitného centra. Začiatkom budúceho roku by sme cez nejaký projekt radi preobsadili pracovné miesta, ktoré máme v zmluve, aby komunitné centrum mohlo fungovať," vysvetlil starosta obce Hajnáčka Ivan Poprocký.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako povedal, sú strediskovou obcou a funguje u nich aj vysunuté pracovisko úradu práce. Do Hajnáčky teda prichádzajú aj obyvatelia z okolitých obcí, ktorí budú môcť služby komunitného centra tiež využívať. "Mnohé rodiny majú problémy, čo sa týka napríklad dochádzky detí do školy či finančné problémy. Aj toto by riešili pracovníci komunitného centra," dodal. Do komunitného centra obec už nakúpila aj potrebný nábytok a počítačovú techniku.

Ako uvádza ministerstvo práce, komunitné centrá budú poskytovať rómskym aj nerómskym obyvateľom obcí možnosti spoločných sociálnych aktivít vrátane neformálneho vzdelávania a trávenia voľného času pre deti, mládež a dospelých, podporu pri komunitnom organizovaní, riešení konfliktov a problémov spojených s bývaním, medziľudskými vzťahmi, ako aj osvetovú a preventívnu činnosť. Tieto aktivity prispievajú k zvyšovaniu uplatniteľnosti osôb na trhu práce, sociálnemu začleňovaniu, ako aj k prevencii a riešeniu interetnických sporov a napätia v obciach s MRK. Pre zvýšenie kvality poskytovaných služieb bude zabezpečené vzdelávanie, supervízia a metodické vedenie komunitných pracovníkov.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross