No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Veľké hodnotenie finančného zdravia: takto dopadli mestá v regióne, najlepší je Poltár

NOVOHRAD/GEMER/MALOHONT – Mesto Rimavská Sobota skončilo na 92. mieste zo 141 miestneho rebríčka, ktorý hodnotí finančné zdravie. V rámci okresu je na tom z pohľadu miest najhoršie. Vyplýva to z analýzy zverejnenej Inštitútom pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) v rámci projektu zameraného na monitorovanie hospodárenia miest, obcí a vyšších územných celkov.

Ako ďalej vyplýva zo zverejneného rebríčka, Rimavská Sobota si oproti predchádzajúcemu hodnoteniu polepšila – z 95. miesta poskočila na 92. miesto. Oproti ostatným mestám v okrese ale zaostáva. Tisovec sa umiestnil na 59. mieste, oproti minulému hodnoteniu (90. miesto) si výrazne polepšil. Naopak, pohoršila si Hnúšťa, ktorá sa z 37. miesta dostala na 48. miesto. Napriek tomu podľa tejto analýzy má najlepšie finančné zdravie z miest v okrese.

Článok pokračuje pod reklamou


Okresné mesto Revúca skončilo na 112. mieste, v rámci regiónu dopadlo najhoršie. Oproti predchádzajúcemu hodnoteniu si mesto ale polepšilo o dve priečky. Jelšava skočila zo 123. miesta na 91. miesto. Tornaľa si pohoršila o jednu priečku, z 51. miesta zišla na 52. miesto.

V rámci okresu Lučenec dopadlo v hodnotení finančného zdravia najlepšie mesto Fiľakovo, ktoré ale oproti predchádzajúcemu hodnoteniu v rebríčku kleslo zo 47. miesta na 56. miesto. Lučenec sa v tabuľke umiestnil na 64. mieste, polepšil si o jednu priečku.

Najlepšie zo všetkých okolitých okresných miesto dopadlo mesto Poltár, ktoré bolo ohodnotené ako 10. najlepšie v rámci Slovenska. Rok predtým skončilo na 25. mieste.

Finančné zdravie mesta, obce alebo VÚC vypovedá o tom, do akej miery je hospodárenie udržateľné a či príslušnému mestu, obci alebo VÚC hospodárenie spôsobuje, alebo nespôsobuje problémy. Finančné zdravie je jedno číslo v intervale 0 (najhoršie) až 6 (najlepšie), počítané na základe údajov za 4 po sebe idúce roky ako kombinácia (funkcia) piatich vybraných indikátorov finančnej stability: celkového dlhu, dlhovej služby, bilancie bežného účtu, záväzkov po lehote splatnosti a záväzkov aspoň 60 dní po splatnosti.

Chcete vedieť, ako sa v rebríčku umiestnila vaša obec alebo mesto? Kliknite na tento odkaz.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross