No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vo Fiľakove idú platy dole, výnimkou sú ľudia pracujúci v teréne

17. apríla 2020 |  | | | |

Vo Fiľakove znižovali úväzky zamestnancom samosprávy, čo bude mať dopad aj na ich výplaty. Odmien sa vzdala aj väčšina poslancov, hlavná kontrolórka Judita Mihályová či viceprimátor Attila Visnyai aj s primátorom Attilom Agócsom na čele. Na rovnakej úrovni zostávajú platy len ľuďom, ktorí pracujú v teréne a v prvej línii, ako sú mestskí policajti, verejno-prospešní pracovníci či terénni sociálni pracovníci. Tieto zmeny súvisia s úspornými opatreniami, ktoré prijali poslanci mestského zastupiteľstva na včerajšom, 16. apríla, rokovaní, ktoré sa konalo za zvýšených hygienických opatrení. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedla hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová, do konca roka by podľa odhadov mali na všetkých prijatých opatreniach ušetriť približne 820 tisíc eur.

Článok pokračuje pod reklamou„Primátor urobil prvý krok, po dohode s viceprimátorom, ktorý s tým súhlasil. Jeho plat sa odvíja od platu primátora. Odmeny sa vzdala aj hlavná kontrolórka a následne aj 12-ti poslanci," priblížila Kovácsová a dodala, že zvyšní traja za SMK sa rozhodli venovať sumu občianskym združeniam, verejnému sektoru. Primátor bude mať plat nižší o viac ako 40 percent, v čase trvania krízy tak ostáva na základnom plate stanovenom zákonom bez navýšenia poslancami, čomu sme sa venovali už v predošlom článku.

Zníženie platov a úväzkov od včerajšieho dňa na 0,8 sa týka zamestnancov mestského úradu, kuchárok v školských jedálňach, upratovačiek, učiteliek v obidvoch materských škôlkach. "Všetko čo máme v originálnej kompetencii," doplnila Kovácsová.

Financie samospráva chce ušetriť v rámci spomínaného balíka aj znížením plánovaných investícií pre príspevkové organizácie mesta ako Mestské kultúrne stredisko či Hradné múzeum, ktoré má v súčasnosti pozastavenú činnosť. "Rušiť sa budú aj nejaké nákupy a plánované investície," podotkla hovorkyňa s tým, že napríklad pre verejno-prospešné služby bude mať dopad na opravu techniky, opravu skleníka či váhadla do zberného dvora.

Z plánovaných investícií sa podľa Kovácsovej má zrealizovať cyklochodník, ale iba jedna časť, čiastočne rekonštrukcia koncertnej sály, a to len z vonkajšej strany.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross