No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zajtrajšie zasadnutie MsZ je otázne, zistili sme, ktorí poslanci sa ho nezúčastnia

29. novembra 2021 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA - Karanténa, natáčanie či zahraničná cesta. Aj toto sú dôvody, prečo sa niektorí poslanci nezúčastnia zajtrajšieho prezenčného zasadnutia mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote, ktoré zvolal primátor mesta Jozef Šimko.

Redakcia Rimava.sk sa takmer každého mestského poslanca opýtala, či sa zúčastní zasadnutia. Vyjadrenie sa nám do zverejnenia článku nepodarilo získať jedine od poslankyne Evy Bornayovej.

Mestské zastupiteľstvo je spôsobilé rokovať, ak je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov. Ako sme sa dozvedeli, s určitosťou nepríde 10 poslancov z celkového počtu 21. Svoju účasť potvrdilo 10 poslancov, niektorí z nich ale nevylúčili, že im do toho môže ešte niečo prísť. Ak sa to ale nestane a príde aj poslankyňa Bornayová, zasadnutie sa uskutoční.

Článok pokračuje pod reklamou


Poslanci, ktorí s určitosťou neprídu na zasadnutie MsZ:

  • Roman Vaľo (karanténa)
  • Ján Jurkemík (dlhodobo plánované pracovné záležitosti)
  • Roman Slanina (natáčania v TV Markíza)
  • Ladislav Rigó (dlhodobo práceneschopný)
  • Peter Juhász (zasadnutie BBSK)
  • Zoltán Cziprusz (zasadnutie BBSK)
  • Jozef Tóth (karanténa)
  • Pavel Zvara (odcestovaný v zahraničí)
  • Tomáš Sliva
  • Štefan Tankó

Niektorí poslanci aj obšírnejšie odôvodnili, prečo sa zasadnutia nezúčastnia. E-maily, ktoré adresovali primátorovi Jozefovi Šimko, poslali i médiám. Vyjadril sa aj poslanec Jaroslav Matzenauer, ktorý pre Rimava.sk potvrdil, že by mal byť na zasadnutí MsZ prítomný.

Roman Vaľo

"Z dôvodu mojej nariadenej povinnej karantény Vám oznamujem, že sa prezenčnej formy zasadnutia mestského zastupiteľstva dňa 30. 11. 2021 nezúčastním.

Vzhľadom na zákonné a technické možnosti uskutočniť zasadnutie dištančnou formou Vás žiadam, aby sa zasadnutie mestského zastupiteľstva uskutočnilo formou videokonferencie a aby mi bolo takto umožnené naplniť výkon mandátu poslanca mestského zastupiteľstva.

Požiadavku na konanie zasadnutia mestského zastupiteľstva formou videokonferencie už vznieslo viac poslancov a ako sa ukázalo, tak táto požiadavka v tejto extrémne zlej pandemickej situácii je oprávnená. Nikto si predsa nesmie dovoliť ohroziť zraniteľné skupiny obyvateľov, poslancov a zamestnancov mestského úradu.

V prípade prezenčnej formy konania mestského zastupiteľstva je zároveň vysoké riziko, že sa neuskutoční vzhľadom na karanténu resp. na vyslovené obavy poslancov z extrémne zlej pandemickej situácie. Mestu Rimavská Sobota takto pravdepodobne hrozí neprijatie nasledovných bodov rokovania zaradených do programu MsZ, čo môže spôsobiť závažné škody a oneskorenia plnení dodávok tovarov a služieb."

Článok pokračuje pod reklamou


Jaroslav Matzenauer

"V dobe lockdownu sa stretávať prezenčne s toľkými ľuďmi je doslova ruská ruleta. Tu sa už nebavíme o tom, kto je a kto nie je zaočkovaný, ale čo urobíme pre to, aby sme čo najviac eliminovali možnosť nákazy.

Preto všetkých súdnych kolegov týmto vyzývam, aby prehodnotili svoju účasť prezenčne a trvali na dištančnej forme zastupiteľstva, t. j. formou videokonferencie.

Už pred mesiacom sme to žiadali – a zrejme oprávnene – keďže pár hodín pred konaním MsZ sa rokovanie zrušilo z dôvodu nakazenia vysokého počtu zamestnancov MsÚ na covid-19. Situácia odvtedy je ale ďaleko horšia. Nehazardujme, prosím, zbytočne a rokujme bezpečne!"

Štefan Tankó

"Vážený pán primátor!

Asi Vám netreba písať alebo povedať, aká je momentálne situácia s ochorením covid-19! Ja naozaj nechápem, prečo tlačíte na prezenčnú formu zasadnutia, keďže viacerí kolegovia sa vyjadrili, že kvôli karanténe sa nemôžu zúčastniť prezenčne.

Akurát by sa dosiahlo to, že poslanecký zbor by nebol uznášaniaschopný. Alebo zoberme ešte horšiu verziu, nakoľko podľa výnimky sa nevzťahuje režim OTP ani OP na výkon mandátu, čo znamená, že hocikto by mohol prísť bez otestovania a spustiť reťazovú reakciu s ochorením!

Len nedávno sa uzdravili z covid-19 aj niektorí zamestnanci MsÚ!! Budem citovať nemenovanú pracovníčku z úradu: "Jedna ochorela a potom sme padali ako muchy"! A teraz opäť má byť takéto riziko zavedené kvôli prezenčnej forme? Naozaj to stojí za to, pán primátor? Podľa mňa nie!!!

Možno si dakto povie, že čo ten mladý veterinár vymýšľa, ale ten veterinár je tiež lekár, tiež mal disciplínu infekčné choroby na univerzite a verte mi, nemali sme tú skúšku z tej disciplíny za babku!!!

Máme kopu roboty pred sebou, veľa toho treba prejednať, prioritne pokazené kúrenie, kofinancovanie projektov atď.!! Tak nemrhajme s drahým časom, neriskujme zdravie iných a uskutočnime zasadnutie videokonferenčne!!"

Zoltán Cziprusz

"Dobrý deň,

mne skôr vadí to, že 30. novembra má BBSK riadne plánované zasadnutie (prezenčnou formou v BB), kde budeme rozoberať rozpočet na rok 2022. Skôr by som navrhol iný termín. Ďakujem, S pozdravom Zoltán Cziprusz."

Dva termíny zasadnutia boli zrušené

Mestskí poslanci naposledy rokovali koncom septembra. Nestihli ale prebrať záverečné body, a tak ich čaká ešte pokračujúce zasadnutie. To by sa malo konať v rovnaký deň ako riadne zasadnutie. Najskôr bolo naplánované na 26. októbra. Pre karanténu niekoľkých zamestnancov mestského úradu tento termín ale primátor Šimko zrušil.

Ďalší termín ich stretnutia padol na 23. november, tentokrát malo ísť o zasadnutie prostredníctvom videokonferencie. "Vzhľadom na závažnosť prerokovávaných bodov programu Národnej rady Slovenskej republiky dňa 23. novembra 2021, sa primátor mesta JUDr. Jozef Šimko nemôže zúčastniť a viesť rokovanie mestského zastupiteľstva," informovalo mesto deň pred rokovaním. Zasadnutie nemohla viesť ani zástupkyňa primátora Andrea Andrášiová z vážnych rodinných dôvodov a ani viceprimátor Ladislav Rigó, ktorý je dlhodobo práceneschopný.

Uvidíme, či sa poslancom podarí stretnúť v dostatočnom počte zajtra.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross