No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Samosprávou odmietnutá výstava aj s verejnou diskusiou i preživšími holokaustu

Hoci rimavskosobotská samospráva odmietla putovnú výstavu s názvom Príbehy 20. storočia, jej obsah si môžete do konca júla pozrieť na nádvorí Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. V rámci nej sa vo štvrtok, 12. júla o 18:00 hod. uskutoční verejná diskusia na tému „Sú príbehy 20. storočia minoritnou históriou?“. Rimava.sk o tom informovala Martina Oštrom Mareková, PR-referentka múzea.

Podľa jej slov pozvanie diskutovať prijali Eva Mosnáková a Lydka Piovarcsiová, dámy, ktoré prežili 2. svetovú vojnu a holokaust, ďalej predseda BBSK Ján Lunter, štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Konrád Rigó, za Post Bellum SK Sandra Polovková ako aj zástupcovia iniciatívy Rimavská kaviareň. Diskusiu bude moderovať Soňa Gyarfášová. Vstup je bezplatný.

„Diskusia je súčasťou putovnej výstavy „Príbehy 20. storočia“, ktorá na štyroch panelových vežiach zachytáva príbehy 14 ľudí, ktorí prežili totalitné režimy na vlastnej koži, priblížila Mareková. Ako dodala, všetky príbehy boli zaznamenané v rámci projektu Príbehy 20. storočia, ktorý je jednou z hlavných aktivít OZ Post Bellum SK.

Výstava je realizovaná v projekte „Bez pamäti niet identity“, ktorý ako hlavný partner podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Putovnou výstavou sa zaoberali aj rimavskosobotskí poslanci poslanci na jednom zo svojich rokovaní. Stalo sa tak po tom ako vedenie mesta zamietlo dve žiadosti ohľadom umiestnenia výstavných panelov (v prvej žiadosti žiadali priestor na Hlavnom námestí a v druhej na Námestí Š. M. Daxnera, pozn. red.). V rozprave vtedy vystúpili aj niekoľkí poslanci, ich názory sa ale líšili. Nie všetci boli za umiestnenie panelov, a to nie len na jednom či druhom námestí, ale boli úplne proti výstave v meste. Napriek tomu došlo aj k niekoľkým hlasovaniam ohľadom umiestnenia výstavy. Ani jeden návrh ale neprešiel. Na záver vystúpila riaditeľka OZ Post Bellum SK Sandra Polovková, ktorá uviedla, že vďaka podpore Banskobystrického samosprávneho kraja a Ministerstva kultúry SR bude výstava umiestnená do priestorov Gemersko-malohontského múzea. Výstavu si môžete pozrieť do 29. júla na nádvorí múzea.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross