No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci odklepli zmenu rozpočtu, búrlivo diskutovali o mestskej rade i odmietnutej výstave

Mestskí poslanci v Rimavskej Sobote majú za sebou májové rokovanie. Napriek krátkemu, iba osem bodovému, programu bola diskusia búrlivá. Hoci rokovali o záverečnom účte i o druhej zmene rozpočtu, výmena názorov prišla pri odvolávaní členov mestskej rady a odmietnutí výstavy s príbehmi ľudí, ktorí sa stali hrdinami pamäti národa. A hoci mali diskutovať aj o futbalovej akadémii, tento bod stiahli z rokovania.

Záverečný účet ako aj II. zmenu rozpočtu prijali poslanci bez väčších výhrad. Podľa poslanca Samuela Urbana však materiály v prípade zmeny rozpočtu sú takým „rozpočtovým miš-mašom“. Ako povedal, komisia finančná konštatovala, že je v zmene príliš veľa zmien medzi kapitolami a podkapitolami. „Nechápem prečo je 23 tis. eur na prístrešky. Na čo je 10 tisíc na oplotenie kolkárne, keď už to je dostatočne oplotené. Problém je aj Kurinec, ak si dobre spomínam schvaľovali sme tobogán za 300 tisíc. Chýba mi taká vízia Kurinca, lebo raz je tam tobogán, potom bazén s vlnobitím,“ poznamenal Urban, podľa ktorého sa treba zamerať na školy, ktoré sú v dezolátnom stave. Poslanec apeloval aj na primátora Jozefa Šimka okrem iného aj za výstavbu športovej haly. Podľa primátora 23 tis. eur použijú na vybudovanie prístreškov na Rožňavskej a Družstevnej ulici. Ako ďalej ozrejmil, kolkáreň síce oplotili, ale pokračujú vo zveľaďovaní Mestskej záhrady. Na margo otázky ohľadom vízie Kurinca či výstavby tobogánu sa podľa primátora Urban mýli. „Mýlite sa, na výstavbu tobogánu nepoužijeme ani cent z rozpočtu mesta, zoberieme si úver a budeme to splácať zo zisku na Kurinci,“ podotkol a dodal, že vízia rekreačného strediska je veľmi dobrá, oproti roku 2010 keď to bolo „zhnilé“ miesto. Na margo športovej haly, na výstavbu ktorej je jednou z možností úver, by to podľa Šimka zaťažilo mestský rozpočet.

V rámci diskusie niektorí poslanci boli aj za navýšenie financií na šport v meste. Výsledkom diskusie bolo, že poslanci odklepli 350 tis. eur z rezervného fondu na opravu ciest a chodníkov, HKM Rimavská Sobota získal finančný príspevok vo výške 10 tis. eur a poslanci odklepli aj 10 tis. eur na podporu športu v meste. Rozpočet by tak aj po pridaní 10 tis. eur na šport mal byť s prebytkom viac ako tisíc eur.

Druhá polovica rokovania však bola poznačená búrlivými diskusiami. Prvá začala pri odvolávaní členov mestskej rady. Tento návrh v úvode mestského zastupiteľstva predložil poslanec Ivan Hazucha. Dôvodom bolo zloženie mestskej rady, v ktorej zo šiestich členov sú piati z jedného poslaneckého klubu (Spoločne za rozvoj Rimavskej Soboty) ako aj to, že v mestskej rade sú traja poslanci z rovnakého volebného obvodu. Niektorým členom rady sa to však nepáčilo. Poslanca a zároveň člena mestskej rady Jozefa Tótha takéto náhle odvolávanie uráža. „Presne o tom to je, tá nedemokracia. Ste tam traja z jedného volebného obvodu,“ povedal Urban. Ako ďalej povedal Hazucha, nie je to nič osobné voči Tóthovi. „Takmer všetky komisie obsadil väčšinový klub, nepáčilo sa nám to, ale prehlasovalo sa to. A teraz keď máme väčšinu, tak si myslíte, že tu ukazujeme svaly. Je to otázka princípu, ničoho iného,“ skonštatoval. Napriek dlhšej diskusii návrh na odvolanie členov mestskej rady poslanci neodsúhlasili.

Sandra Polovková, riaditeľka o.z. Post Bellum SK

Druhá búrlivá výmena názorov prišla takmer na konci rokovania počas diskusie ohľadom výstavy občianskeho združenia Post Bellum SK, ktorému vedenie mesta zamietlo dve žiadosti ohľadom umiestnenia výstavných panelov (v prvej žiadosti žiadali priestor na Hlavnom námestí a v druhej na Námestí Š. M. Daxnera, pozn. red.). V úvode vystúpil primátor, ktorý zopakoval, že on bol len proti umiestneniu výstavy na Námestie Š. M. Daxnera. V rámci tohto bodu vystúpila aj riaditeľka o.z. Post Bellum SK Sandra Polovková. „Trošku ma mrzí, že toto hlasovanie muselo prísť až potom ako som zverejnila list a zaujímali sa o to médiá. Ďakujem, že ste sa vy, primátor, nevyjadrovali k Hlavnému námestiu. Myslím, že vieme nájsť konsenzus, vždy je to o komunikácii,“ poznamenala Polovková s tým, že napriek dvom zamietnutiam chceli hľadať iné miesto výstavy.

V rozprave vystúpili aj ďalší poslanci, ich názory sa ale líšili. Nie všetci boli za umiestnenie panelov, a to nie len na jednom či druhom námestí, ale boli úplne proti výstave v meste. Padla aj konšpiračná otázka, kto financuje činnosť tohto združenia ako aj samotnú výstavu. V rámci tohto bodu však došlo aj k niekoľkým hlasovaniam ohľadom umiestnenia výstavy. Ani jeden návrh ale neprešiel. Padli aj návrhy umiestniť výstavu aj v okolí bývalej Hypernovy či „Čierneho mesta“. Na záver vystúpila riaditeľka Polovková, ktorá uviedla, že vybrané miesto nemá dehonestovať výstavu a vďaka podpore Banskobystrického samosprávneho kraja a Ministerstva kultúry SR ju najbližšie umiestnia do priestorov Gemersko-malohontského múzea.

Súčasťou mestského zastupiteľstva boli aj interpelácie poslancov, všeobecná rozprava i majetkovo-právne otázky.

Témam sa budeme venovať.

Zdroj: Rimava.sk

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross