No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Samosprávy idú cestou ekológie, získali dotácie na elektromobily

Niektoré samosprávy v regióne Gemer-Malohont i Novohrad idú cestou ekológie. Získali dotáciu z Enviromentálneho fondu ministerstva životného prostredia SR na zakúpenie elektromobilu. Spomedzi 35 miest, obcí a samosprávnych krajov boli so žiadosťou o dotáciu vo výške 30 tis. eur úspešné Fiľakovo, Hnúšťa i Tornaľa.

Elektromobily chcú samosprávy využívať v rámci mesta či jeho organizácií. „Slúžiť bude najmä zamestnancom mesta a jeho organizácií, školám či amatérskym športovcom,“ uviedla pre Rimava.sk Klaudia Kovácsová, hovorkyňa mesta Fiľakovo. Podľa jej slov bude elektromobil určený predovšetkým deťom z materských a základných škôl, stredoškolákom či žiakom umeleckej školy na výlety či súťaže. „Cestovať na súťaže ním budú môcť aj amatérski športovci FTC a v neposlednom rade bude slúžiť zamestnancom mesta a jeho organizácií na miestne šetrenia, správne konania, stretnutia s partnermi, účasť na seminároch či školeniach,“ priblížila s tým, že vďaka nemu mesto bude šetriť životné prostredie i mestskú kasu. Ako ozrejmila, sto odjazdených kilometrov mesto vyjde na 1,50 až 2 eurá.

Každá samospráva sa však na kúpe elektromobilu bude finančne podieľať. Mesto Fiľakovo dofinancuje sumou viac ako 9 tis. eur, pričom dostať by ho malo najneskôr do konca februára 2019. „V budúcnosti sa v meste počíta aj so zriadením nabíjacej stanice,“ poznamenala Kovácsová. Rovnako aj Hnúšťa kúpu elektromobilu dofinancuje. Ako uviedol pre Rimava.sk primátor Michal Bagačka, bude to sumou viac ako 1 500 eur. Mesto Tornaľa sa bude na kúpe spolupodieľať sumou vo výške viac ako 6 tis. eur. „Veľmi sa tomu tešíme. Chceme ísť ako mesto aj touto cestou, cestou ekológie,“ povedala pre Rimava.sk primátorka Tornale Anna Szögedi.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross