No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Testovať sa možno budeme aj niekoľkokrát do týždňa, ale doma

15. apríla 2021 |  | |

BRATISLAVA – Testovanie u ľudí, ktorí chodia do práce, prípadne majú školopovinné deti, by sa mohlo realizovať aj viackrát za týždeň. Pripustila to podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová v relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo.

Jeden z návrhov, ktorý vzišiel od odborníkov, je pravidelné časté testovanie, ale ako samotestovanie v domácnostiach. Čiže mať dostatok testov, ktoré by boli k dispozícii zadarmo pre občanov s tým, že ľudia by si to mohli vykonávať u seba doma,“ načrtla Remišová.

Štát by tak podľa nej ušetril náklady na mobilné odberové miesta a testovacie zariadenia. Doplnila, že detaily o takomto spôsobe testovania by chceli na vláde doladiť v priebehu budúceho týždňa (19. - 23. 4.).

Článok pokračuje pod reklamouPodľa matematika Richarda Kollára, ktorý bol tiež hosťom spomínanej relácie, sa plošné testovanie ukázalo ako veľmi efektívny nástroj na testovanie v ohniskách nákazy. Tvrdí, že je vhodné na testovanie najmä na miestach, kde sa pravidelne stretáva veľa ľudí, napríklad veľké výrobné podniky. Testovanie by podľa neho malo prebiehať priamo pri vchodoch na pracoviská, ideálne dvakrát týždenne.

„Preto by nová testovacia stratégia mala byť do nejakej miery založená na tom, že títo ľudia sa budú častejšie testovať. Na druhej strane, tí, ktorí sú izolovaní, vyhýbajú sa kontaktom a podobne, ich testovanie je úplne zbytočnou buzeráciou,“ konštatoval Kollár.

Upozornil tiež, že doterajší vysoký počet testovaní na Slovensku sa v porovnaní s inými krajinami vôbec neprejavil. „Akoby sme ich nerobili. Samozrejme, keď nie sú cielené, ale len plošné, sú neefektívne,“ podotkol.

Čo sa týka domáceho samotestovania, otázne je vyhodnocovanie takýchto testov. „Toto zatiaľ nie je jasné. Sú nejaké nápady, rokuje sa s rôznymi aktérmi, ale nie je to zatiaľ vyriešené,“ zakončil Kollár.

Zdroj: Rimavska.sk; Foto: ilustračné


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross