No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ŠFRB: O pôžičku na zatepľovanie požiadali dve bytovky, mnohí sa sťažujú na nedostatočnú informovanosť

5. augusta 2013 |  | |

zateplovanieO pôžičku na zatepľovanie bytových domov zo Štátneho fondu rozvoju bývania (ŠFRB) požiadali tento rok v Rimavskosobotskom okrese v dvoch bytových domoch. Financie vo výške približne 240 tis. eur môžu čerpať už v týchto dňoch. Pre Rimava.sk to potvrdila Katarína Matzenauerová z MsÚ v Rimavskej Sobote, ktorá má na starosti agendu rozvoja bývania. Ako ďalej uviedla, oznámenie o možnosti čerpať financie v hodnote takmer 230 tis. eur pre bytový dom na Rožňavskej ulici prišlo začiatkom tohto mesiaca. Peniaze na obnovu bytových domov podľa Matzenauerovej za uplynulý rok stále čerpajú štyri bytovky v okrese, v objeme takmer 1,5 mil. eur. Ide o komplexné zateplenie dvoch bytových domov v Hnúšti na Ulici 1. mája a na Nábreží Rimavy a v Rimavskej Sobote v bytovom dome na Malohontskej a Rožňavskej ulici.

zateplovanie350„Vlastníci, ktorí nepožiadali úver cez ŠFRB sú určite v nevýhode, nakoľko úver zo ŠFRB je s nižšou a pevnou úrokovou sadzbou počas celej doby splácania a kritériá na zateplenie bytového domu sú nastavené tak, aby v skutočnosti došlo k úspore energie,“ povedala Matzenauerová a dodala, že ŠFRB robil prieskum, podľa ktorého je návratnosť zateplenia omnoho rýchlejšia ako predpokladali. Ako pripomenula, ŠFRB poskytuje 80 percent z výšky úveru s jednopercentným úrokom počas doby splácania 20-tich rokov. Zo skúseností ďalej uviedla, že vlastníkov bytov veľakrát odrádza, že sa musia podieľať aj vlastnými finančnými prostriedkami z účtu fondov opráv vo výške 20 percent. „Musím skonštatovať, že došlo k dezinformácii zo strany správcov, že tieto prostriedky môžu preukazovať len týmto spôsobom. Zdôrazňujem, že akceptujeme úvery respektíve sporenie všetkých stavebných sporiteľní na Slovensku,“ ozrejmila Matzenauerová, podľa ktorej zo strany ŠFRB nie je možné tieto prostriedky preukazovať komerčným úverom iných bánk.

Podľa Matzenauerovej je záujem zo strany vlastníkov bytov dobrý, no nie vždy majú dostatočné informácie ohľadne podpory ŠFRB. „Stáva sa, že samotní vlastníci, potom dodatočne, keď už zobrali komerčný úver, navštívia našu kanceláriu a sťažujú sa, že nevedeli o podmienkach – údajne ich správcovia neinformujú o týchto možnostiach, respektíve dostávajú informácie, že ŠFRB má málo finančných prostriedkov,“ konštatovala. Ako doplnila, podmienky však platia do konca tohto roka, vlastníci bytových domov tak môžu aktuálne využiť možnosť novej podpory z prostriedkov Európskej únie z programu Jessica, kde je pre Banskobystrický kraj k dispozícii viac ako 650 tis. eur. O tieto financie môžu obyvatelia požiadať ak už majú projektovú dokumentáciu a platné stavebné povolenie.

Ako Matzenauerová naznačila, od 1. januára 2014 sa mení zákon o ŠFRB, malo by tak dôjsť k výrazným zmenám aj ohľadom zatepľovania. Bližšie informácie prisľúbila na jeseň, po školení.

01

02

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross