No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Silu i odhodlanie cyklistov preveria kopce Okolo Malohontu

A je to tu! Nadšenci cyklistiky, licencovaní ako aj nelicencovaní pretekári už môžu strihať meter. Mesiac september už zaklopal na dvere a s ním prichádzajú aj najkrajšie preteky v období jesene – Teatro Okolo Malohontu. V poradí 5. ročník medzinárodných cyklopretekov sa uskutoční v nedeľu, 16. septembra, s tradičným miestom štartu, teda na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote. Organizátori aj pre tento ročník pripravili zopár noviniek.

Tou prvou je trasa. Organizátori sa rozhodli vrátiť späť k variantu jednej trasy z dôvodu dlhodobej udržateľnosti pretekov, zároveň sa chcú vyhnúť znižovaniu kvality zabezpečenia a služieb pre účastníkov pretekov. „Štart a cieľ pretekov v centre mesta Rimavská Sobota si vyžaduje zabezpečiť množstvo križovatiek kvôli bezpečnému prejazdu každého pretekára,“ priblížil pre Rimava.sk riaditeľ pretekov Marek Urbančok. Ako ozrejmil, pri dvoch trasách, ktorým kraľoval uplynulý ročník, bol čas potrebný na zabezpečenie oboch trás výrazne dlhší. A aj preto organizátori rozhodli k návratu jednej trasy. Tohtoročná bude dlhá 87,6 kilometra s celkovým prevýšením 1200 metrov. „Bude prechádzať cez všetky stúpania v Malohonte, ktoré pretekári poznajú z predchádzajúcich ročníkov,“ doplnil Urbančok. Pretekári sa tak po štarte v Rimavskej Sobote vydajú po rovine cez obce Veľké Teriakovce, Hrachovo až do Rimavskej Bane, kde sa trasa stáča doľava a pokračuje do Kokavy nad Rimavicou. Tam čaká pretekárov prvé stúpanie do sedla Chorepa, ktoré bude zároveň aj prvou horskou prémiou. Po zjazde do Klenovca smerom do Hnúšte sa pokračuje rovno do sedla Brezina – druhá horská prémia - a po krátkom rýchlom zjazde bude pretekárov čakať hneď tretia horská prémia na vrchu Poproč. Po zdolaní tretej horskej prémie bude na pretekárov čakť občerstvovacia zóny, ktorú sem presunuli organizátori.

Nasledovať bude zjazd do obce Rovné a tradičný úsek po úzkej lesnej ceste cez Alúvium Blhu, ktorý vystrieda posledné, ale najdlhšie stúpanie na Škváru. „Posledná štvrtá horská prémia bude umiestnená z bezpečnostných dôvodov už v polovici tohto stúpania za obcou Lukovištia,“ ozrejmil Urbančok a dodal, že po dosiahnutí vrcholu Škvára čaká pretekárov už len 9 kilometrový zjazd do cieľa na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote.

Trasa však nie je jedinou novinkou Teatra Okolo Malohontu. Ako ďalej riaditeľ pretekov avizoval, pre zatraktívnenie pretekov je pripravených niekoľko špeciálnych súťaží s rôznymi podmienkami. Medzi nimi je aj tradičná súťaž vrchárov, ako aj súťaž tímov pre minimálne štvorčlenné družstvá či súťaž o najlepšie povzbudzujúcu obec na trase pretekov. O víťazovi rozhodnú samotní pretekári a obec, ktorá sa umiestni na prvom mieste získa tento rok okrem diplomu aj vecnú cenu. Takže si pripravte hlasivky, transparenty, rapkáče...a nezabudnite v nedeľu, 16. septembra, povzbudzovať pretekárov.

Okrem toho budú novinkami budú i štyri disciplíny, a to súťaž ťažkých váh pre cyklistov nad 100 kilogramov, súťaž historických bicyklov, súťaž pre obyvateľov Malohontu a taktiež súťaž najskúsenejších, ktorá skrýva odmenu pre najstaršieho účastníka pretekov, ktorý príde úspešne do cieľa.

Vyhrať tak má šancu každý, kto sa pretekov Teatro Okolo Malohontu zúčastní. Nech ste „len“ divák či milovník historických kúskov bicyklov, ale tie najväčšie boje sa odohrajú na trase v lone prírody Malohontu. Trúfate si? Ukážte, že máte na to pokoriť kopce Malohontu. Postavte sa v nedeľu, 16. septembra o 10:30 hod. na štart najkrajších jesenných pretekov, ktoré zažijete v Rimavskej Sobote.

Registrácia je už spustená, prihlásiť sa môžete TU. Bližšie informácie nájdete na stránke cyklopretekov ako aj na Facebook-u.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross