No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ŠIRKOVCE: Pokračujú v prácach na starom kaštieli, potrvajú do konca roka

8. septembra 2014 |  | |

kaštieľ v ŠirkovciachZáchrana starého kaštieľa v obci Širkovce v okrese Rimavská Sobota pokračuje aj tento rok. Podobne ako vlani, aj teraz na niekdajšom vidieckom šľachtickom sídle pracuje šesť nezamestnaných, od júla do konca roka. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol starosta Nándor Kisfaludi, obec opäť získala 15 tisíc eur z ministerstva kultúry, z programu „Obnovme si svoj dom“. Zatiaľ čo vlani začali s opravou ľavého krídla kaštieľa, ktoré bolo v najhoršom stave, tento rok by sa podľa jeho slov chceli zamerať na pravú stranu objektu.

Ako starosta spomenul, všetky práce konzultujú s pamiatkármi, vlani opravovali a spevňovali steny a čistili schátralý kaštieľ od sutín, v podobnom duchu pokračujú aj tento rok. Dodal, že chcú zachrániť zvislé múry, dokončiť by mohli aj betónový veniec, ktorý ich spevní. Šiesti nezamestnaní z evidencie rimavskosobotského úradu práce majú na oprave kaštieľa pracovať do konca roka. Podľa starostu ide o domácich, obyvateľov Širkoviec. Kaštieľ by však potreboval komplexnú obnovu. Tá by si podľa projektovej dokumentácie vyžiadala vyše milión eur. „Dúfame, že v ďalšom programovacom období sa nám podarí získať viac zdrojov na opravu kultúrnej pamiatky,“ povedal starosta. Ak by schátralý objekt obnovili, mohol by sa stať sídlom obecného úradu, knižnice, múzea, spoločenskej miestnosti či pamätnej izby Gömöryovcov.

Kaštieľ bol postavený koncom 18. až v prvej polovici 19. storočia. Pôvodne ho vlastnil šľachtický rod Szilassyovcov. Spolu s anglickým prírodno-krajinkárskym parkom tvorí súčasť rozsiahleho historického areálu, v ktorom je aj národná kultúrna pamiatka, reformovaný kostol z prvej polovice 18. storočia. V kaštieli bývala Margita Maróthy, ktorá bola manželkou posledného vlastníka kaštieľa, ministerského tajomníka Dr. Olivera Gömöryho. Na prelome storočí patrila medzi popredné uhorské herečky, bola členkou Národného divadla v Budapešti. V Širkovciach prijímala časté návštevy popredných predstaviteľov inteligencie svojej doby vedcov, filozofov, umelcov či spisovateľov. Kaštieľ sa stal jedným z regionálnych centier inteligencie a vzdelanosti na prelome 20-tych a 30-tych rokov 20. storočia na Gemeri. (zdroj: Pamiatkový úrad Slovenskej republiky)

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross