No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sklárska mágia v Kokave nad Rimavicou. Výstava, koncerty a víkend plný kultúry

Zdroj: Stará škola Kokava

KOKAVA NAD RIMAVICOU - Vernisáž výstavy Príbeh skla IV. sa uskutoční v piatok (21. júna) o 17:00 v priestoroch Starej školy Kokava v Kokave nad Rimavicou. Po slávnostnom otvorení sa môžete tešiť na koncerty dvoch talentovaných hudobníčok, Niny Kohout a Katarzie.

Cyklus výstav Príbeh skla sa zameriava na prezentáciu bohatej histórie sklárskeho umenia regiónov Novohrad, Gemer a Malohont, v kontraste s modernými trendmi v súčasnom sklárskom dizajne. Štvrtý ročník bude venovaný študentským prácam z medzinárodných sklárskych sympózií a bude obsahovať aj časť Sklárska abeceda, ktorá návštevníkov oboznámi so základnými pojmami a technikami výroby skla.

Článok pokračuje pod reklamou


Výstava ponúka pestrý sprievodný program. V sobotu (22. júna) sa môžete tešiť na komentované prehliadky, ukážky fúkania skla a prezentáciu zápisu ručného sklárstva do nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Popoludní sa uskutoční diskusia o budúcnosti sklárskeho školstva a večer bude premietnutý film "Máme prachy!". Pre deti je pripravený výtvarný workshop a nedeľné bábkové predstavenie Tyjátra Ivana Gontka.

Zdroj: Stará škola Kokava

Koncertný večer v piatok bude patriť Ninke Kohout, ktorá vystúpi o 19:00, a Katarzii, ktorá svoj koncert začne o 20:00. Vstupné na oba koncerty je 6 eur, pre študentov a seniorov 3 eurá.

Táto kultúrna udalosť zároveň podporuje aj rekonštrukciu historickej budovy Starej školy v Kokave.

"Stará škola od roku 1913 do roku 1990 slúžila na vzdelávanie najprv ako meštianka, neskôr poľnohospodárska škola, Lesnícka majstrovská škola a nakoniec ako Účelové zariadenie pre robotníkov lesného a vodného hospodárstva SR. V 90. rokoch sa dostala do súkromných rúk a odvtedy chátrala. Budovu kúpila rodina Hroncová (Ivan a Silvia Hroncovci) v roku 2020 za účelom jej záchrany a so zámerom vybudovania kultúrneho, galerijného a vzdelávacieho hubu so zacielením na sklársku tradíciu tohto regiónu," informovala Katarína Krištúfková.

Zdroj: Stará škola Kokava

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross