No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Dúžavská cesta: Mnohí rodičia nevedia, že ich deti nechodia do školy, tvrdí Turoňová

Na zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré sa konalo 23. júna 2020, sa poslanci zaoberali aj problematikou marginalizovaných skupín. Podľa vedúcej odboru sociálnych vecí Márie Turoňovej mnohých rodičov nezaujíma, že ich deti nechodia do školy.

Výsledky sú podľa Bagačku veľmi zlé

Jedným z bodov programu rokovania bola aj Informatívna správa o plnení komunitného plánu sociálnych služieb v Rimavskej Sobote za obdobie rokov 2015 až 2020. Poslancov najviac zaujala časť správy, ktorá informuje o minimalizovaní problémov marginalizovanej rómskej komunity. „Sociálna oblasť je veľmi dôležitou oblasťou našej práce. Z tohto materiálu vyplýva, že ten stav nie je veľmi dobrý. Robia sa kroky podľa programu, ale konštatovania sú skôr negatívne,“ začal svoj monológ poslanec Jaroslav Bagačka. „Výsledky pri marginalizovaných skupinách sú veľmi zlé a stále konštatujeme zhoršovanie,“ povedal Bagačka, podľa ktorého sa tieto problémy málo riešia aj na úrovni republiky.

Článok pokračuje pod reklamou„Aj Dúžavská cesta je takým miestom. Je to tam naozaj zlé. Bolo tam napríklad 321 priestupkov, ktoré nahlásili občania, to je takmer jeden na každý deň,“ tvrdil Bagačka a ako ďalší príklad zhoršujúceho sa stavu uviedol nezáujem o vzdelávanie. „Do školy po ukončení prerušenia vyučovania nastúpilo osem detí a majú to blízko, pod oknami. Do ZŠ Daxnera nastúpilo 139 detí,“ ozrejmil poslanec a dodal, že podstatu problému vidí v segregácii, ktorá sa neustále posilňuje. „Ja si myslím, že okrem toho, že by nemala byť segregácia, tak musí prísť k rovnomernejšiemu obývaniu Slovenska rómskou komunitou a sociálne slabými obyvateľmi. Pokiaľ budú v tých istých oblastiach, tak to nebude dobré,“ myslí si poslanec.

„Robíme s marginalizovanými rómskymi komunitami čo sa dá, čo je v našich silách. Snažíme sa denne, nie vždy to má výsledok,“ reagovala Turoňová. Poslanca Ivana Hazuchu zaujímal rozvoj terénnej sociálnej práce a zvyšovanie kvality výchovy a vzdelávania. „Pravdepodobne, pri všetkých problémoch, je cesta vo vzdelávaní mladých,“ povedal poslanec, ktorý chcel taktiež vedieť, ako reagujú rodičia, keď im prídu oznámiť napríklad záškoláctvo. Taktiež sa opýtal na názor vedúcej odboru, či sa situácia v týchto komunitách zlepšuje, stagnuje, alebo zhoršuje.

Na Dúžavskú cestu chodia minimálne trikrát týždenne, tvrdí Turoňová

„Keby tá práca nemala zmysel a nemala výsledky, nikto by ju nerobil. Snažíme sa, aby sme vedeli pomôcť čo najväčšiemu počtu ľudí. Chodíme na šetrenia do celých rodín, v každej jednej majú sociálne poradenstvo,“ povedala Mária Turoňová. Sociálni pracovníci sa ďalej venujú aj záškoláctvu. Podľa vedúcej odboru mnohí rodičia ani nevedia, že ich deti nechodia do školy, aj keď školu nemajú ďaleko. „Dozvedia sa to od nás, keď nám príde hlásenie z úradu práce,“ opisuje spôsob ich práce Turoňová. Ako ďalej dodala, mnohí rodičia o probléme vedia, ale nezaujímajú sa o to. „S týmto bojujeme každý deň. Chodíme na Dúžavskú minimálne trikrát za týždeň,“ povedala vedúca odboru a poukázala aj na fakt, že hľadajú ďalšiu terénnu sociálnu pracovníčku či pracovníka, pretože ich je málo. „Keď nás je viac, výsledky sú lepšie,“ uzavrela.

V Rimavskej Sobote narastá aj počet ľudí bez domova. Podľa údajov z roku 2011 sa na území mesta zdržiavalo 32 bezdomovcov. V decembri 2019 sociálni pracovníci zaevidovali 70 ľudí bez domova. Vyplýva to z informatívnej správy odboru sociálnych vecí za rok 2019.

Zdroj: Rimava.sk

Do R. Soboty mieri investor: Chce vyrábať pivo, slad i ovocné šťavy, prácu by si našlo minimálne 300 ľudí

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross