No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Gymnázium a Obchodná akadémia ostávajú v štrajku celý týždeň

27. novembra 2012 |  | |

Gymnázium Ivana Kraska a Obchodá akadémia v Rimavskej Sobote ostávajú v štrajku celý tento týždeň. Ako ďalej Rimava.sk informoval hovorca Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Peter Hajnala, v Gymnáziu je do štrajku zapojených viac ako 30 zamestnancov, v Obchodnej akadémii viac ako 20. Na tejto škole majú celý týždeň riaditeľské voľno. Podľa Hajnalu sa tri dni nevyučuje ani v Gymnáziu Mateja Hrebendu v Hnúšti, ktoré je rovnako v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK. Tu sa do štrajku zapojilo 16 zamestnancov. Ako Hajnala podotkol, tri dni štrajkujú aj na Spojenej škole na Okružnej ulici v Rimavskej Sobote, no vyučovanie je vzhľadom na počet pedagógov zabezpečené. Do štrajku je zapojených 37 zamestnancov školstva.

Do štrajku sa nezapojili odborné školy v Tisovci, Hnúšti ani Stredná odborná škola obchodu a služieb v Rimavskej Sobote.

Väčšina školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Rimavská Sobota bola zatvorená jeden deň. Ako Rimava.sk informoval vedúci odboru školstva, sociálnych vecí a kultúry na mestskom úrade Viliam Vidinský, v štrajku zajtra pokračuje už len Základná škola P. Hostinského, na tej sa však v pondelok vyučovalo.

 

Minister štrajkujúcim odkázal, že na zvýšenie platov nie sú peniaze

V prvý deň štrajkovalo 80 percent základných, 70 percent stredných škôl a vyše päť percent vysokých škôl. Tisícky učiteľov sa stretli na protestných zhromaždeniach v troch mestách. Podľa školských odborárov v Bratislave protestovalo asi 3 000 ľudí a v Košiciach a Banskej Bystrici približne dve tisícky. Protestujúci adresovali vláde, parlamentu a ministrovi školstva vyhlásenie. Žiadajú, aby vláda podpísala s odbormi memorandum. Obsahovalo by postupné kroky počas štvorročného obdobia na odstránenie diskriminácie školstva na Slovensku, aby sa konečne zaradilo medzi plnohodnotných členov EÚ v podiele financovania z HDP. Od poslancov požadujú, aby v zákone o budúcoročnom rozpočte zabezpečili zvýšenie platov pre všetkých zamestnancov školstva o desať percent. Zároveň všetkým poslancom adresovali osobné listy predsedu odborov Pavla Ondeka.
Minister školstva Dušan Čaplovič štrajkujúcim odkázal, že chápe ich požiadavky, ale rozpočet nedovoľuje zvýšiť ich mzdy o viac ako ponúkaných päť percent. Termín stretnutia s odborármi zatiaľ nepadol. Premiér Robert Fico však pre štrajk učiteľov zredukoval program dnešnej návštevy Rumunska tak, aby bol už v popoludňajších hodinách k dispozícii. Premiér tým chce vytvoriť čas na ďalšie rokovania a konzultácie so zástupcami učiteľov.

Zdroj: Rimava.sk, SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross