No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Žiaci Gymnázia M. Tompu na medzinárodnom stretnutí Comenius European Letter Craze

12. júna 2013 |  | | |

Žiaci Gymnázia M. Tompu na medzinárodnom stretnutíV dňoch 13. až 17. mája sa skupina učiteľov a študentov Gymnázia Mihálya Tompu RKC Rimavská Sobota (Ádám Lilla, Majercsík Mária, Csízi Zoltán, Megová Eva, Főző Zsolt, Pelleová Rita, Šimoňáková Liliana, Illés Bernadett, Kovács Boglárka, Hacsiová Bernadett, Demjén Dávid, Czakó Gabriella, Máté Julianna, Bede Krisztina, Ádám Sándor) zúčastnila štvrtého stretnutia s partnerskými školami v rámci projektu Comenius European Letter Craze, ktoré sa uskutočnilo v česko-moravskom meste Uherské Hradiště.

Učitelia a študenti gymnázia navštívili Základnú školu T. G. Masaryka, ktorá zabezpečuje výchovno-vzdelávaciu činnosť pre deti vo veku od 6 do 12 rokov. Žiaci boli ubytovaní pri českých rodinách, kde mali možnosť aj neformálne sa oboznámiť s kultúrou hostiteľskej krajiny.

Oficiálny program sa začal v utorok ráno. Pre predstaviteľov partnerských škôl z Poľska, Španielska, Slovenska, Talianska a Turecka česko-moravské deti pripravili uvítací program. Žiaci sa naučili tance a piesne charakteristické pre partnerské krajiny a predostreli aj paletu moravských zvykov a krojov, následne učitelia hostiteľskej školy v sprievode žiakov predstavili svoju školu. V niektorých triedach majú vytvorené kútiky pre žiakov, kde môžu oddychovať, hrať sa, na chodbe majú stolný futbal a stolný tenis, kde si žiaci môžu zahrať počas prestávky alebo po vyučovaní. Na chodbách sme mohli obdivovať práce žiakov, ktoré odhalili ich vynaliezavosť a šikovnosť. Za školou je veľké ihrisko, kam deti chodia počas telesnej výchovy. Pri škole je altánok, ktorý je miestom rôznych vyučovacích hodín, ak je vonku teplo a slnečno počas jarných a jesenných mesiacov. Českí žiaci pripravili referát o ich rodnom meste a jeho okolí. Na radnici nás srdečne privítal pán primátor a po jeho slávnostnom príhovore sme sa presvedčili o krásach mesta počas prehliadky.

Žiaci do projektu zapojených krajín mali každé ráno workshopy, kde mohli preukázať svoju zručnosť: mohli si vyrobiť vlastné náušnice, alebo iné šperky s pomocou českých učiteliek. V rámci utorkovej prezentácie učitelia a žiaci šiestich krajín prezentovali úlohy posledného polroka (december – máj), ktorej náplňou boli príprava spoločnej antológie v materinskom a v anglickom jazyku, druhé vydanie školského časopisu a multimediálneho projektu „This is yummy“, videozáznam s národnými kulinárskymi receptami v podaní a príprave žiakov v národnom jazyku s anglickými titulkami.

V stredu a vo štvrtok žiaci a učitelia mali možnosť zúčastniť sa medzinárodných podujatí: v stredu sme mali športový deň s dvanástimi disciplínami. Domáci rozdelili deti do skupín tak, že si každý vytiahol farebnú stužku a tímy sa vytvorili podľa farby stužiek – týmto spôsobom to boli úplne medzinárodné družstvá. To im umožnilo rozprávať sa po anglicky, spoločne vyriešiť ťažkosti, pomáhať jeden druhému a pritom získať body ale aj krásne spomienky. Disciplíny boli zábavné aj ťažké v jednom: deti liezli po tyči, hádzali loptu do úst klauna, strieľali na bránku, museli prekonať slalomovú dráhu s floorbalovou hokejkou atď. Po skončení športových hier sme rýchlo išli na obed, aby sme stihli poobedňajšiu exkurziu po okolí Uherského Hradišťa. Exkurzia nabrala smer do neďalekého Buchlova, kde sme si pozreli hrad Buchlov a kaštieľ v Buchloviciach.

Vo štvrtok sa účastníci projektu zúčastnili medzinárodného festivalu. Krajiny Comenius projektu European Letter Craze pripravili krátky kultúrny program: deti z Poľska pripravili bábkové divadlo, turecké deti predviedli folklórne tance, deti zo Španielska predviedli akrobatické prvky (akrosport), ktoré symbolizovali významné budovy európských krajín, tancovali typický tanec pre región Guadalajara a žiaci našej školy vystúpili s ľudovými pesničkami a tancom. To nám umožnilo bližšie sa zoznámiť s kultúrou zúčastnených krajín.

Poobede nás učitelia českej školy oboznámili s históriou a kultúrou Česka a užšieho regiónu Morava, Slovácko. Navštívili sme Velehrad, kde spôsobili Cyril a Metod. Tu sme navštívili pôvodne románsku baziliku, ktorá bola zničená požiarom a prestavaná v barokovom slohu. Velehrad je jedným z najvýznamnejších pútnických miest Moravy. Potom sme boli v archeoskanzene, kde sme videli, ako žili ľudia vo Veľkomoravskej ríši a strávili sme hodinku v areáli projektu ‘Živá voda‘.

Z návštevy českej školy a pracovnej cesty sme odniesli pekné zážitky. V škole v Uherskom Hradišti vládla veľmi príjemná atmosféra. Stretli sme sa s usmievavými pohľadmi, dobrou náladou a zažili sme láskavosť, ochotu a obetavý prístup ku členom projektových skupín. Štvrté a zároveň posledné stretnutie považujeme za veľmi úspešné. Môžeme konštatovať, že projektové úlohy boli výzvou, ktoré úspešne zvládli a realizovali naši žiaci. Úlohy rozvíjali sebadôveru, sebadisciplínu, ale predovšetkým spoluprácu a toleranciu. Stretnutie malo pozitívny vplyv na našich žiakov: mali možnosť otestovať si svoje schopnosti a uvedomili si, že učenie sa nielen cudzích jazykov, ale aj ostatných predmetov, učenie sa mimo školy, ako aj alternatívne metódy im pomáhajú uplatniť sa v každodennej komunikácií a práci.

[nggallery id=1051]

Zdroj: Lilla Ádám, Gymnázium Mihálya Tompu RKC, Rimavská Sobota, Sponzorovaný článok

Pri sponzorovaných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross