No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DOPLNENÉ: Kraj školám oznámil, že im neposkytne peniaze na kofinancovanie projektov

bbskProjekty za spolu 5,46 milióna eur pre 22 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), ktoré majú schválenú podporu z eurofondov, sú ohrozené. Nové vedenie župy totiž týmto školám oznámilo, že z dôvodu nedostatku financií im neposkytne prostriedky na päťpercentné spolufinancovanie projektov, ktoré ho malo spolu stáť 273-tisíc eur.

Školy majú na projekty schválenú podporu z operačného programu Vzdelávanie, konkrétne cez výzvu Premena tradičnej školy na modernú, pričom zmluvy o poskytnutí nenávratných príspevkov z eurofondov boli uzavreté v decembri. Suma päťpercentného spolufinancovania je pri jednotlivých projektoch zhruba od 6 600 po 21-tisíc eur. Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ jednej zo škôl, ktorý si neželá byť menovaný, ich škola má z projektu kúpiť učebné pomôcky, pracovné stoly, dataprojektory, notebooky či interaktívne tabule. „Budeme sa pokúšať zohnať peniaze na spolufinancovanie sami, či už sponzorsky alebo cez nejaké granty. Robíme už v tomto smere kroky a v kútiku duše verím, že poslanci alebo verejnosť nakoniec presvedčia pána predsedu (Mariana Kotlebu, predsedu BBSK, pozn. SITA), že zaplatiť päť percent pri možnosti získať 95 percent je výhodné,“ povedal riaditeľ. Dodal, že projekt má byť ukončený do augusta 2015.

Podľa ministerstva školstva je rozhodnutie vedenia BBSK neuvážené a poškodzujúce 22 škôl, z ktorých 14 môže čerpať prostriedky z eurofondov prvýkrát. „V končenom dôsledku za to všetko budú potrestaní učitelia, žiaci a ich rodičia. Vlastné zdroje môžu školy získať aj z darov alebo príspevkov od rodičov. Či sa tisíce eur nájdu aj v okresoch s vysokou nezamestnanosťou, je otázne,“ uviedol hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. Riaditeľ Agentúry ministerstva školstva pre štrukturálne fondy EÚ Marián Kostolányi skonštatoval, že ak týmto školám nepomôže pri spolufinancovaní projektov ich zriaďovateľ a nedokážu získať zdroje ani iným spôsobom, podporu získajú iné stredné školy na Slovensku, ktorých projekty sú v zásobníku. Agentúra k tomu pristúpi hneď ako ju tá-ktorá škola oficiálne informuje, že nemá požadované vlastné zdroje.

Doplnené o 13:30 hod.
Hovorca BBSK Miroslav Belička uvádza, že tlačová správa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR distribuovaná médiám je tendenčná a amatérska. Medzi školy v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK v nej bolo zaradené aj Odborné učilište internátne Valaská, ktorého zriaďovateľom je Okresný úrad Banská Bystrica.
"V tlačovej správe sa píše, že bolo poškodených 22 škôl, ktoré nebudú môcť zrealizovať svoje projekty, čo nie je pravdivé," spomína Belička. Podľa jeho slov päť škôl má spolufinancovanie zabezpečené, čo bolo zrejmé už pri podávaní projektov. Z ďalších 17 škôl si 14 dokázalo zabezpečiť spolufinancovanie z vlastných príjmov školy, sponzoringu, darov a grantov. "Z celkového počtu 22 škôl teda nemajú zabezpečené spolufinancovanie len tri školy, ktoré sú rozpočtovými organizáciami. BBSK by poskytnutím spolufinancovania v súčasnej situácii porušil zákon o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy," vyvsetlil hovorca v stanovisku, ktoré je zverejnené aj na oficiálnej stránke kraja.

Zdroj: SITA, Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross