No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na Deň zeme deti stavali plastovú chobotnicu aj draka

24. apríla 2012 |  | |

Viac ako miliarda ľudí v 175 krajinách sveta si 22. apríla pripomína Deň Zeme, na dôležitosť ochrany životného prostredia poukázali aj rimavskosobotské deti. V piatok, 20. apríla, Centrum voľného času (CVČ) Relax na Hlavnom námestí usporiadalo ekologickú aktivitu s názvom „Vytvorme spolu plastovú chobotnicu“. Jej cieľom bolo zozbierať použité plastové tašky a sáčky, takzvané „igelitky“ a upozorniť verejnosť na škodlivosť ich používania, energeticky náročnú výrobu a na to, že ich samovoľný rozklad v prírode  trvá až niekoľko rokov.

„S touto aktivitou sme sa prihlásili vytvoriť pokus o slovenský rekord, ktorý bude postúpený na registráciu do Knihy slovenských rekordov, pretože sa ešte nikdy a nikde takouto formou na Slovensku a ani v okolitých krajinách takáto aktivita neuskutočnila,“ uviedla pre Rimava.sk Dana Spišáková  z CVČ a dodala, že na regulérnosť priebehu dohliadala notárka Janka Antalová. Výsledkom podujatia bolo vytvorenie plastovej chobotnice, ktorej osem chápadiel malo dĺžku 40 060 mm. „O rok sa pokúsime tento rekord prekonať,“ avizuje Spišáková. Podľa jej slov v programe vystúpili deti záujmových útvarov CVČ – mažoretky Estrella, DFS Lieskovček s netradičným vrecovým tancom, írske tance, členovia ZÚ Mladý ekológ s ekoscénkou a členovia ZÚ Panda zo ZŠ P. K Hostinského s ekodivadielkom.

V ZŠ P. Dobšinského vytvorili plastového draka

Deň Zeme si pravidelne pripomínajú aj žiaci a pracovníci ZŠ Pavla Dobšinského v Rimavskej Sobote. Už vo štvrtok, 19. apríla, sa pri vstupe do  budovy školy začali zhromažďovať dračie hlavy, cenu za najväčšiu z nich získali žiaci I.A triedy. V nasledujúci deň zdobili plot školy plagáty ku Dňu Zeme, ktoré pripravili žiaci prvého stupňa, ich starší spolužiaci svoje plagáty vystavili na spojovacej chodbe.

Školu navštívili aj deti z materských škôl a priniesli so sebou  pospájané  plastové fľaše. Spoločne stavali plastového draka, ktorý prekonal vlaňajšiu dĺžku - mal 1 818,7 metrov.

Ôsmaci a deviataci zasadili stromčeky  pred školou i v samotnom areáli  školy a natreli plot farbami školy. Dievčatá – deviatačky, pripravili na školskom dvore niekoľko stanovíšť pre malých škôlkarov, ktorí si mohli zasúťažiť v PET fľašových kolkoch, triedení farebných vrchnáčikov, štafetovom behu a iných súťažiach. Ostatní žiaci druhého stupňa presádzali kvety, kreslili na asfalt  plagáty ku Dňu Zeme, riešili  test.

Odpadový materiál dlhodobo spracovávajú žiaci v rôznych záujmových krúžkoch. Zásluhou ich šikovných rúk vznikajú  zaujímavé predmety, hračky, modely. Okrem  žiakov pracujúcich v klube Amavet – Legman 819  sa tento rok vyznamenali  žiaci v ŠKD.  Rozprávkoví hrdinovia, lode i autá zdobia priestory chodby. Výstavu predmetov z odpadového materiálu otvoril riaditeľ školy  v piatok.

Zdroj: CVČ Relax (PaedDr. Dana Spišáková), ZŠ P. Dobšinského (Mgr. Mária Jankovičová)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross