No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Najmenšia telocvičňa v meste je v dezolátnom stave, rekonštrukciu nariadila aj hygiena

m-tompu-00Najmenšia a najstaršia telocvičňa v Rimavskej Sobote, ktorú využívajú žiaci základnej školy M. Tompu s vyučovacím jazykom maďarským na Šrobárovej ulici, je v dezolátnom stave. Dodnes má pôvodnú podlahu, okná sa nedajú otvoriť, sociálne zariadenia sú nevyhovujúce a má problémy s vykurovaním. Jej rekonštrukciu so zriadením sociálnych zariadení nariadil v minulosti už aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Ako sa ďalej uvádza v aktuálnom rozhodnutí RÚVZ Rimavská Sobota, škola v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta má zabezpečiť rekonštrukciu do konca budúceho roka. Podľa riaditeľa školy Štefana Orosza na odstránenie dezolátneho stavu je potrebných približne 30 tis. eur. Ako však poznamenal, sú jedinou základnou školou v meste, v ktorej areáli chýba trávnatá plocha a preto chcú tento dlhoročný problém vyriešiť aj dobudovaním multifunkčného ihriska. Projektová dokumentácia je podľa riaditeľa vypracovaná, rozpočet odhadli na 50 tis. eur a v minulosti sa už trikrát uchádzali aj o financie z projektov, zatiaľ však neúspešne. „Škola na Šrobárovej ulici má približne 350 žiakov a ihrisko by sme vedeli využívať od jari až do jesene,“ hovorí Orosz a dodáva, že na betónovom ihrisku dochádza mesačne k viacerým úrazom (k poraneniu jedného žiaka došlo počas futbalu aj počas našej návštevy v škole, pozn. red.).

Budova základnej školy má viac ako sto rokov a patrí medzi najstaršie v meste, so žiadosťami na celkovú rekonštrukciu školy z nenávratných finančných prostriedkov však podľa riaditeľa neuspeli. Pred približne piatimi rokmi bola na budove vymenená strecha z financií ministerstva školstva vo výške 130 tis. eur. Postupne došlo k vynoveniu suterénu a tried, ktoré sú podľa Orosza zariadené nadštandardne. Tento rok bola škola podporená sumou 90 tis. eur na odstránenie ďalšieho havarijného stavu, výmeny okien v suteréne a v triedach na prvom poschodí. „Za uplynulých sedem rokov boli všetky investície na škole financované z vlastných príjmov a z pridelených nenormatívnych účelových financií na riešenie havarijných situácií,“ zdôraznil Orosz, podľa ktorého je investícia do telocvične či jedálne, ktorá je rovnako v dezolátnom stave, možná iba z prostriedkov mesta. Riaditeľ školy zároveň dodal, že žiadosť o príspevok samosprávy v budúcoročnom rozpočte už podali a zaoberať by sa ním mali poslanci koncom tohto roka.

Ako pre Rimava.sk uviedol viceprimátor Ladislav Rigó, ktorý je zároveň poverený vedením školstva na mestskom úrade, žiadosti o pridelenie financií na vyriešenie problémov na ZŠ M. Tompu sa nebráni. Podľa jeho slov jedáleň budú musieť vyriešiť či sa im to páči alebo nie. „Telocvičňa je v takom stave, v akom je a preto keď nie celú čiastku tak aspoň niečo sa budeme snažiť podľa možností zafinacovať,“ povedal Rigó. Podľa jeho slov škola má ozaj dvor bez trávnatej plochy, no čo sa týka multifunkčného ihriska, budú zrejme musieť počkať na ďalšiu výzvu a požiadať o nenávratný finančný prostriedok. Rigó zároveň pripomenul, že financie žiadajú aj ostatní riaditelia. Ako poznamenal, tento rok boli úspešní a financie získala ZŠ P. Hostinského vo výške 40 tis. eur, ako jediná v meste. Samospráva však výstavbu ihriska má kofinancovať sumou približne 40 percent, v závislosti od konečnej vysúťaženej sumy vo verejnom obstarávaní. Podľa výzvy na predkladanie ponúk je predpokladaná hodnota zákazky viac ako 70 tis. eur. „Som presvedčený, že budúci kalendárny rok bude ďalšia výzva. Čo bude v mojich silách, všetko urobím pre to, aby dostali to multifunkčné ihrisko,“ dodal Rigó.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross