No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Niektorí učitelia museli vedľajšie účinky vyležať. Vplyv na vyučovanie to v R. Sobote nemalo

Niektorí zaočkovaní pedagógovia, ktorí sa vakcinácie zúčastnili ešte minulý týždeň, museli vedľajšie účinky vyležať, ďalší zas nemali žiadne. Podľa informácií zo ZŠ P. Hostinského boli učitelia vakcinovaní postupne v stredu aj vo štvrtok. Nežiadúce účinky u nich mali takmer všetci, silnejšie či slabšie. "Vyležali sme to cez dovolenku, aby sme mohli teraz pracovať," povedala pre Rimava.sk Jana Szunayová, ktorú zaočkovali ešte minulú stredu. Zároveň dodala, že aj vďaka tomu u nich očkovanie nemalo vplyv na vyučovací proces. Učitelia mali teplotu nad 38, zimnice, hnačku alebo cítili veľkú únavu. Za očkovaním však vidia možnosť normálneho fungovania aj medzi neotestovanými deťmi.

Článok pokračuje pod reklamouVakcináciou si prešli už aj učitelia z Gymnázia Ivana Kraska. Podľa riaditeľky školy Miriam Szántóovej učitelia cestovali do Banskej Bystrice či Košíc a bolo to na každého súkromnom rozhodnutí. Vedľajšie účinky mali niektorí pedagógovia do 55 rokov. Učitelia nad 55 rokov podľa nej vedľajšie účinky nemali. Vyučovacieho procesu, ktorý prebieha dištančne, sa to nedotklo.

Očkovanie majú za sebou aj prví učitelia Strednej odbornej školy technickej a agropotravinárskej v Rimavskej Sobote. Osobnú skúsenosť s vakcináciou majú aj manželia Szökeovci Szőkeovci. * Telocvikár Štefan Szőke hovorí, že on vedľajšie účinky nemal a jeho manželka mala mierne zvýšenú teplotu. "Ale asi len pol dňa," podotkol Szőke. Ako spomenul, podľa jeho informácií starších ako 55 rokov očkujú vakcínou od Moderny a ľudí do 55 rokov vakcínou AstraZeneca. "A tá, keď má príznaky, tak poväčšine už po prvom očkovaní. Tá pre starších má odozvu skôr po druhom očkovaní," domnieva sa. Čo sa týka nežiadúcich účinkov, tak tie nemal ani jeho kolega, zhodou okolností tiež telocvikár.

Podľa Szökeho bolo k téme očkovania už veľa napísaného a medzitým aj veľa dezinformácií. "Myslím si, že keď je niektorá lacnejšia, tak nie je horšia. Iné východisko nie je. Nikoho to neteší, ale momentálne nevidím inú cestu," podotkol s tým, že za dobrú vakcínu považuje každú terajšiu, bez rozdielu kde bola vyrobená. Poukázal aj na fakt, že po začatí očkovania nevedeli otvoriť niektoré školy, lebo všetky ženy mali príznaky. "Ale kvôli tomu, že Astra keď má príznaky, tak poväčšine po prvom očkovaní," podotkol.

Kvôli vedľajším účinkom po očkovaní boli uzavreté dve školy v Ružinove, v mestskej časti Bratislavy. "Ale to len na dva dni a potom všetky otvorili," povedal pre Rimava.sk starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren, ktorý sa narodil v Hnúšti.

Riaditeľ upriamil pozornosť aj na upratovačky a personál v jedálni

Medzi zaočkovanými učiteľmi je asi polovica pedagógov aj zo ZŠ M. Tompu. Podľa slov jej riaditeľa Štefana Orosza by však medzi očkovanými mali byť rovnako aj pracovníci školy. Upratovačky či ľudia v školskej jedálni. Súhlasí aj s očkovaním učiteľov druhého stupňa, ktorí sú ale doma. Ako poznamenal, on by uprednostnil skôr upratovací personál a personál v jedálni. "Oni sú fyzicky na školách a robia, stretávajú sa so žiakmi," zdôraznil riaditeľ a dodal, že deti rúška nosia v škole, v jedálni ich však pri jedení nemajú. "Je to teda kontaktné miesto," podotkol.

  • Aktualizované 2.marca. V texte bolo opravene meno respondenta Štefana Szőkeho

Zdroj: Rimava.sk, foto: Ministerstvo zdravotníctva SR


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross